Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpráva o pokácení hlohů 
na náměstí v Pacově je falešná

Pacov – Po Pacově se v nedávné době začala opět šířit fáma o pokácení vzrostlých hlohů na náměstí Svobody. Tato neověřená zpráva se přitom ve městě pod Stražištěm objevila už minulý rok.

8.4.2015
SDÍLEJ:

Razantní údržbou prošel v polovině března svah pod bývalým domem Vesna, který je kompletně bez vzrostlé zeleně. Do konce dubna se svah ale opět zazelená, protože tam budou vysázeny nové stromy a keře. Foto: Deník/Alexandra Knapová

Představitelé radnice šířenou zprávu dementují a říkají, že je tato informace mrzí, protože naopak plánují na náměstí další hlohy vysázet.
„Musím opět zdůraznit, že není v plánu kácet hlohy na náměstí, protože po Pacově se šíří fáma, že je budeme likvidovat. Je to nesmysl. Fáma jde vždy v určitých vlnách. Několikrát jsme o tom, jaké máme plány s hlohy, psali v našem měsíčníku Z mého kraje. Sami jsme to minimálně třikrát v minulosti inzerovali, ale musíme znovu, protože někteří lidé to asi stále nevědí," zdůraznil starosta Pacova Lukáš Vlček.

Ten Deníku potvrdil, že radní mají spíše plány další hlohy vysadit. „Konkrétně bychom v budoucnosti vysadili nové hlohy u kostela. Takže nynější tvar hlohů do písmene u se změní na čtverec," dodal starosta.

Zeleň na náměstí je starší, ale zdravá

Hlohy na náměstí jsou staré zhruba čtyřicet let, přičemž jejich životnost je zhruba padesát let. To znamená, že hlohy už mají něco za sebou, a postupem času bude jejich obměna stejně potřeba. „S dosázením nových vzrostlých hlohů samozřejmě do budoucna počítáme," řekl Lukáš Vlček.

Zdravotní obnovou letos 
v Pacově procházejí stovky stromů. Jedná se například 
o lípy u sokolovny a gymnázia, u autodílen, o hlohy v Malovcově ulici, jeřáby v autoparku či o lípy u zámku 
a u Růžku.

Dva smrky a jedna borovice byly na popud zástupců bytových domů pokáceny na sídlišti v Nádražní ulici. „Tam jsme dále udělali větší údržbu keřů a listnatých i jehličnatých stromů. To samé jsme provedli na Sídlišti Míru 
a na sídlišti Za Branou. Obecně se bavíme o desítkách metrů kubických zeleně, která byla přerostlá, keře zasahovaly do chodníků a ty nebylo možné užívat," popsal první muž Pacova s tím, že aktuálně probíhá údržba zeleně okolo polikliniky, kde budou vysázeny čtyři nové stromy.

Opět se zazelená

Razantní údržbou prošel v polovině března i svah pod bývalým obchodním domem Vesna (nynější Albert, pozn. redakce), který je kompletně bez vzrostlé zeleně.

Kácení vyvolalo řadu negativních reakcí. „Zajímavé je, že si lidé stěžovali jen tak mezi řečí, což mě mrzí. Vysvětloval jsem to několikrát. Nespočetně krát jsme o tom hovořili, veřejně jsme náš záměr prezentovali. Trochu mě mrzí, když se pak člověk dozví, že o tom lidé nevědí," poznamenal Vlček.

Do konce dubna se svah opět zazelená, protože tam budou vysázeny nové vzrostlé tří až čtyřmetrové okrasné hrušky a další listnaté stromy a keře. Město k vyčištění přistoupilo proto, že ve svahu je řada sítí, nachází se tam rozvody elektriky, vody, staré topné kanály i optický kabel a současná zeleň ohrožovala tuto infrastrukturu. „Kořeny částečně vytrháme a částečně vyfrézujeme. Změna je razantní, ale velmi nutná. Stromy byly staré, přerostlé, byl tam nepořádek. Dokonce jsme tam našli staré vinylové desky, prezervativy, láhve od alkoholu či toulenu. Místo bylo zkrátka potřeba vyčistit," pronesl starosta.

V této lokalitě, která je nadneseně druhým „náměstím" Pacova, protože se tam schází po náměstí Svobody nejvíce lidí, dojde i k obnovení informační cedule města, regionu a nebudou chybět ani nástěnky spolků.

Na oblast údržby veřejné zeleně pacovští ročně vynakládají zhruba 1,5 milionu korun.

Autor: Alexandra Knapová

8.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení