Ten již jednal s politiky na všech úrovních. Dosud však spíše neúspěšně. Současná vláda podle něj zvyšuje minimální mzdu, která rentabilitě prodejen nepomáhá, Kraj Vysočina zase podporu venkovským prodejnám ústy náměstka hejtmana Libora Joukla odmítl. „Obce mohou každoročně čerpat peníze z Programu obnovy venkova, díky tomu se jim navýší rozpočet, ze kterého pak mohou třeba právě obchod podpořit," míní.

Některé obce na to přistoupily a prodejny Coopu skutečně dotují. Jen letos mu několik desítek tisíc korun poslaly Kladeruby nad Oslavou, Lukov, Nová Ves nebo Vícenice u Náměště nad Oslavou.

Na Třebíčsku však jsou zastupitelé, kteří podpořit prodejnu rázně odmítli. „Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to není náš problém, že někdo převzal ztrátovou prodejnu," poznamenal starosta Slavětic René Moravec. „Loni od nás žádali padesát tisíc, což jsme neschválili, a vyjádřili jsme se vcelku jednoznačně. Asi i proto k nám zatím letos žádná další žádost ani nedorazila," dodal.

Sám připustil, že by mu bylo milejší, kdyby obchůdek ve Slavěticích spravoval někdo jiný než někdo, kdo ho provozuje ztrátově. „Radši ať takovou prodejnu zavřou. Pokud by k tomu došlo, určitě bychom se pokusili budovu koupit a nabídnout provoz prodejny někomu z místních. Myslím, že by o to zájem byl," mínil René Moravec.

Platit za provoz prodejny Coopu se nechce ani zastupitelům v Pozďatíně. „Chtělo se po nás čtyřicet tisíc, poslali jsme jim dvacet s tím, že pro ně zajišťujeme další věci, například přípojku vody. Ale ano, obávám se, že zavření prodejny nám reálně hrozí," upozornil starosta František Dundel.

Starosta Pozďatína by si však takový scénář dokázal jen těžko představit. „Chápu, že lidé nakupují ve městech nebo jinde, kde pracují, ale třeba v sobotu, když si jdu ve vsi nakoupit, tak mě často překvapí, jak hodně lidí v prodejně je. Nemyslím si, že by o ni zrovna u nás zájem nebyl, když tam nakupují i rekreanti z blízkých chat," zamýšlel se František Dundel.

Zatímco ve větších obcích budou podle Vladimíra Stehna prodejny i nadále fungovat, ty s menšími obraty, pokud se nic zásadního nezmění, čeká zánik. „V obci s 500 obyvateli už je reálný předpoklad, že bude prodejna zisková, tam už je to o šikovnosti a schopnostech provozovatele, problém se týká obcí s počtem obyvatel do 300 nebo 350 obyvatel," mínil předseda družstva Coop HB.

Náklady na provoz prodejen podle něj stále rostou. Tomu odpovídá i výše požadovaného příspěvku od obcí. Zatímco pro letošek žádal Coop zastupitele v Pozďatíně o 40 tisíc korun, pro příští rok by uvítal pomoc o deset tisíc vyšší. „Bohužel lepší už to asi nebude," poznamenal starosta František Dundel.

Nepřispět ani korunu se před časem rozhodli také ve Slavíkovicích. Situace je tam však zcela odlišná než v jiných místech. Obec totiž chce koupit budovu a Coopu prominout nájemné, které podle starosty Davida Habra, nyní činí 52 tisíc. „Proto si myslím, že bychom už dalších 50 tisíc na provoz prodejny, které jsou po nás požadovány, platit nemuseli," podotkl. K dohodě s provozovatelem tamní prodejny však zatím nedošlo.

Družstvo Coop HB převzal provoz více než 70 prodejen na Třebíčsku v závěru roku 2014 od Jednoty Moravské Budějovice. Od té doby se kvůli ztrátám uzavřela jediná, a to v Příložanech, místní části Jaroměřic nad Rokytnou. Osud dalších zůstává nejistý.