„Nultý kilometrovník je usazený poblíž nemovitosti místního chalupáře Pavla Svobody. Ten k němu před časem přidal i rozcestník,“ usmál se starosta Zubří Jiří Havlíček.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Kamenný patník zřetelně označený dvěma nulami je výchozím bodem. A správně by měl mít nějaké pokračovatele. Další patníky, které by poutníkům označovaly, kolik kilometrů už ušli. Kilometrovníky bývají totiž umístěny v jasně daných rozestupech a vyznačují vzdálenost místa od začátku cesty. Zuberský nultý kilometrovník bohužel žádné pokračovatele nemá.

V jeho sousedství je nejen již zmíněný rozcestník, ale také dřevěná vyřezávaná hlava zubra. Ta už několik let stráží jak nultý kilometrovník, tak také střed vesnice.

„Je od místního řezbáře Adolfa Peňáze. Když jsme sochu slavnostně před několika lety odhalovali, tak během hodiny přišla obrovská bouřka. Ta okamžitě rozehnala všechny účastníky. Asi se tehdy tomu zubrovi něco nelíbilo,“ zavzpomínal na netradiční slavnostní akt Jiří Havlíček.