Třebaže historicky byla Jihlava přepadená v noci, tentokrát vtrhl rytíř Zikmund do města skrz Bránu Matky Boží hodinu po poledni, zamířil do Parku Gustava Mahlera a do akce se zapojily loutky, masky, ale také veřejnost.

Součástí programu bylo divadlo Teatro Comico, středověká kapela Bakchus nebo hned dvě vystoupení jihlavského Spolku historického šermu Vyděděnci, které sledovaly desítky lidí.

Děti se mohly zapojit do velké Hry o Jihlavu, po jejím absolvování byly ve slosování o ceny. Mladí účastníci mohli například bojovat pěnovými válci s rytířem, chodili po lávce nebo bránili hradby před útočníky, kteří měli k dispozici i katapult. A samozřejmě lovily kapry, i když jen dřevěné.

V centru byly v provozu kavárny i další obchody, přímo v Parku Gustava Mahlera nechyběly ani stánky s občerstvením nebo nejrůznějšími výrobky, třeba z levandule. A obrovská váha ukazovala, jestli lidé věří více Jihlavě nebo Zikmundovi. Samozřejmě, že Zikmund prohrál na plné čáře.

Jihlavou řinčely zbraně, město se podařilo ubránit. Stejně jako v roce 1402 | Video: Deník/Martin Singr

A proč se vlastně slaví Kapří den? Veřejnost se vrátila do času středověku, kdy se markrabí Prokop z rodu Lucemburků rozhodl přepadnout Jihlavu, královské horní město, které za svého ochránce považovalo jeho bratra Jošta.

Útočníky však spatřil jeden z mnichů, spustil poplach a měšťané Jihlavu ubránili. Povědomí o události se pravidelně připomínalo při děkovném procesí, kdy kněží dostávali každý jeden groš a kapra, to protože se procesí konalo v postní době.