Pravidelně každý rok si obléká nějakou masku Libuše Milichovská. „Nemohla jsem vynechat ani letos. Klobouk, co mám na hlavě, jsem dostala od kamarádek k narozeninám,“ svěřuje se brodská zastupitelka přestrojená za květinářku. Vozík, na němž se pohybuje, není součást kostýmu nazvaného květinářka k politování, ale smutná skutečnost. „Při sportu jsem si způsobila úraz,“ vysvětluje.

Masopustní průvod začíná muzikou v Horní ulici a pokračuje na Havlíčkovo náměstí, kde masky tančí kolem kašny a zvou diváky, aby si ještě naposled zařádili, než přijde předvelikonoční půst. Přihlížející Daně Polívkové s vnoučaty se na náměstí nejdřív moc nechtělo. „Když jsem viděla, jak venku leje, řekla jsem si, jestli to má cenu, ale nakonec jsem se vypravila. Vidím, že jsem udělala dobře. Průvod je moc pěkný každý rok a ten pán vpředu to moc vtipně komentuje,“ pochvaluje si.

Stavba protihlukové stěny na severovýchodním obchvatu Brodu.
VIDEO: Bude klid. Domy od obchvatu Havlíčkova Brodu oddělí stěna. Už se staví

Vůdce masopustního průvodu neboli laufr vede rej maškar až před tribunu u městské kašny a tam na pódiu vypočítává ve verších, jaké hříchy obyvatele Brodu v roce potkaly. „Hřích první, obchvat Brodu se pozdržel, aby to chudák Broďák vydržel. Kvůli křižovatce u Slunce směje se nám půlka okresů v republice,“ zdůrazňuje laufr a podle masopustní tradice, kdo jiný za ty hříchy může, než kobyla, která je pak na pódiu obřadně sťata.

Masopustní veselí nabízí v neděli bohatý program s hudebním doprovodem. Nechybí stánky se sladkým i slaným občerstvením, dílničky pro děti a veselá zábava. K poslechu hraje Havlíčkobrodská dvanáctka.