Mýty o rakovině kůže:

| Video: Youtube

Aktinická keratóza podle lékařů vzniká vždy v důsledku dlouhodobého a nadměrného vystavování kůže slunečnímu záření. Nejčastěji se vyskytuje na obličeji, například uších, rtech nebo nose, případně na hřbetech rukou nebo na předloktí. U mužů pak velmi často na pleši.

„Aktinická keratóza nejdříve vypadá jako malé růžové ložisko, které má však hrubší povrch. Později ložisko změní barvu na růžovočervenou a je pokryté šupinou. V pokročilé fázi je už šupina znatelně vyvýšená nad povrch kůže,“ popisuje profesorka Monika Arenbergerová, předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie.

Po sedmdesátce má léze každý druhý

Častější výskyt choroby je podle dermatoložky u mužů – týká se přibližně 15 % populace, ve věku nad 70 let však již 34 %. Postihuje především ty, kdo mají řídké vlasy nebo pleš. U žen se nemoc vyskytuje v 5 %, po 70. roce věku se výskyt zvyšuje na 18 % populace, uvádí se v přehledovém článku, publikovaném na stránkách Dermatologie pro praxi. Ve věku nad 70 let tak aktinickou keratózou trpí prakticky každý druhý člověk.

Nebrat změny na kůži na lehkou váhu radí lékaři hlavně proto, že aktinická keratóza se časem může vyvinout ve zhoubný nádor. „Léze jsou prekancerózní. V 10 – 15 % případů se mohou vyvinout ve spinocelulární karcinomy (typ rakoviny kůže; pozn. red.). Proto by měly být léčeny, aby se zabránilo tomuto rozvoji nemoci,“ uvádí web Eromelanoma, který sdílí informace o prevenci kožních nádorů, jejich včasné diagnostice a léčbě.

Z kůže do plic či uzlin

„Spinocelulární karcinom neboli spinaliom se v nejhorších případech může šířit například do uzlin nebo plic. Zároveň však není tak agresivní jako melanom a dává o sobě vědět relativně dlouho dopředu tím, že je vidět. Pacientům tak umíme pomoci i v poměrně pokročilých stadiích,“ říká Radek Litvik, dermatolog z Fakultní nemocnice Ostrava.


Nahrává se anketa ...

Kromě věku je hlavním rizikovým faktorem i typ kůže – lidé se světlejší pletí jsou ohroženi více. Riziko si však podle doktora Litvika lidé zvyšují sami, zejména pokud se často jezdí slunit k moři bez dostatečné ochrany.

Občas kůži důkladně prohlédněte

„Nejdůležitější je chránit se před slunečním zářením. Základem je takzvaný zákon 3K – košile, kalhoty a klobouk. Zbytečné je chodit do solárií a tam se vystavovat dalšímu UV záření. Také je vhodné se na vlastní kůži občas důkladněji podívat, a i s malým podezřením přijít k lékaři a zahájit léčbu, abychom mohli předejít vážnějším stavům,“ pokračuje dermatolog.

Zakroužkovaná místa jsou léze aktinické keratózy. Nezapomínejte chránit uši

Bolestivá či nedokonalá léčba

Současná medicína nabízí řadu možností léčby aktinické keratózy. Nejčastěji lékaři používají takzvanou kryoterapii. Při ní kůži ošetřují kapalným dusíkem, což bývá často bolestivé a pacienti na zákroky musí docházet opakovaně.

Také se uplatňuje léčba pomocí laseru nebo fotodynamická terapie. Potíž ale podle lékařů spočívá v tom, že se takto ošetří pouze viditelné projevy, zatímco chorobou už může být zasaženo i okolí, aniž by to bylo znát.

Krém, který nabudí imunitu

„V poslední době nám pomáhá léčba pomocí krému, který stimuluje imunitní reakci kůže, brání množení buněk a ničí nádorové a přednádorové změny na kůži. Pro pacienty je jeho užívání pohodlné, nanáší si jej sami po dobu několika týdnů,” popisuje Monika Arenbergerová terapii, kterou hradí zdravotní pojišťovny.

close Profesorka Monika Arenbergerová, předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie. info Zdroj: Se svolením prof. Arenbergerové zoom_in Profesorka Monika Arenbergerová, předsedkyně Společnosti korektivní a estetické dermatologie.

Jednou z forem léčby je pak i chirurgické odstranění lézí, zejména v případě, když se už choroba rozvinula v nádor. Další informace o aktinické keratóze lze najít na stránkách Aktinická keratóza.

Jak v létě pečovat o plešku

O rady na cílenou ochrannou péči o pokožku hlavy jsme požádali profesorku Moniku Arenbergerovou: „Někteří muži nemají z ochranných krémů dobrý pocit a raději nosí pokrývku hlavy, což naprosto akceptuji. Ale obecně říkám, že ochranný faktor, který se aplikuje na obličej a krk, by se měl stejně aplikovat na holou pokožku hlavy - a nemusíme se bát sáhnout po tom nejvyšším faktoru.“

  • Je dobré zvolit takzvaný minerální krém. Ten sice vytváří na kůži bílý film, ale zároveň na pokožce velmi dobře drží v podobě ochranné vrstvy.
  • Při vymizením vlasů v pokožce hlavy mizí i mazové žlázy, takže kůže je pak přesušená. Pokud ji muži chtějí mít nadále vláčnou a komfortní, je dobré mazání nějakým hydratačním krémem. Jinak kůže vysychá a začne se odlupovat.
  • Ochránit bychom měli třeba i pěšinku ve vlasech. Když má někdo husté vlasy, je problém, jak je krémem neumastit. Možností je použít nějaký aplikátor, například vatovou štětičku či malý kulatý kartáček, kterým se bežně nanáší například barva na obočí nebo řasenka.
  • Když nelze pokožku namazat ochranným krémem, ale vlasy jsou už řídké, je nutné nosit pokrývku hlavy. V prořídlých vlasech vídají dermatologové kožní nádory poměrně často. Leckdy je objeví kadeřnice, která pacienta upozorní na červené místo v pěšince.