Jedním z nejčastějších onemocnění, která způsobují otoky nohou, jsou křečové žíly neboli varixy. K varovným příznakům, že člověk začíná mít potíže s křečovými žilami, patří mimo jiné noční křeče a pocity, jako bychom měli na noze kouli. Podrobně jsme o problému psali v článku Čtyři zásadní věci, které účinně léčí křečové žíly.

V létě si s oteklýma nohama dost užívají i zdraví lidé, natož pak ti nemocní. O to více je potřeba hledat možnosti, jak zkoušeným nohám ulevit.

Jak navlékat kompresní punčochy:

| Video: Youtube

Vyhání krev zpátky k srdci

Udává se, že až třetina světové populace má křečové žíly dolních končetin. V evropských zemích se vyskytují varixy minimálně u 20–30 % mužů a 40–50 % žen. Zdroj: Vasumed

Lépe snášet pocity těžkých a oteklých nohou pomůže jedna skvělá pomůcka, kterou ale lidé ne vždy umějí používat. Jedná se o kompresní punčochy. Ty fungují tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou tímto způsobem podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci a krev se v dolních končetinách nehromadila.

Kromě otoků a pocitů těžkých nohou kompresivní terapie zároveň celkově zmírňuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním.

Na nohy s aterosklerózou punčochy nepatří

Kompresním punčochám se ovšem obloukem vyhněte při ischemické chorobě dolních končetin. Tedy ve chvíli, kdy se v tepnách ukládají aterosklerotické pláty (nánosy uvnitř tepny; pozn. red.), které průtok krve znesnadňují.


Nahrává se anketa ...

U zúžení tepen je problém v tom, že krev do končetiny nepřitéká v dostatečném a potřebném množství. Potíže jsou tedy spíše opačné, než u křečových žil, při nichž se krev v nohách hromadí. Otoky při ischemické chorobě dolních končetin však nebývají běžné.

Studie stahovací punčochy doporučuje

Ačkoliv se kompresní punčochy obtížně nasazují, jejich efekt je obrovský,“ píše specializovaný web Žilní poradna. Důkazem je studie z roku 2019, která porovnávala kvalitu života lidí s žilním onemocněním před nošením kompresních punčoch a po šesti měsících používání.

Většina účastníků na konci hlásila výrazné zlepšení. Pozitivní posun zaznamenali lidé trpící trvalými otoky. Spokojení byli po půl roce i lidé s metličkami a křečovými žilami. Všichni si shodně chválili výrazně lepší fyzický stav, menší bolest, celkovou vitalitu a také lepší náladu.

Nošení kompresního prádla nohám výrazně uleví:

Na kompresní pomůcky přispěje pojišťovna

Nošení kompresních punčoch či podkolenek je sice skvělé proti oteklým nohám, ale právě v létě, kdy jsou otoky kvůli teplu častější, v nich lidem bývá horko.

Pokud to pro vás není pohodlné, vezměte si punčochy nebo podkolenky alespoň na ty části dne, kdy nemáte nohy v pohybu. To znamená třeba při práci z domova, při cestování, při večerním posezení nebo sledování televize.

Na trhu existují také „odlehčené“ verze kompresních pomůcek. Ptejte se ve zdravotnických potřebách. Předtím ale navštivte lékaře. Ten vám může nabídnout i léky, které jsou základem léčby, a poukázku na nákup kompresních punčoch. Máte nárok na dva páry ročně s částečnou úhradou pojišťovny.

Tipy, jak lépe nasadit kompresní punčochy 

  • Nasazujte je ráno vsedě; předtím než vylezete z postele. 
  • Mějte ostříhané nehty a obroušené paty. 
  • Zkontrolujte, zda je kůže na nohou suchá. 
  • Sundejte všechny šperky z rukou. 
  • Užívejte saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch. 
  • Pomohou vám také gumové úklidové rukavice s drsnými dlaněmi a prsty.

Zdroj: Žilní poradna.cz