Jak ošetřit pobodání hmyzem:

| Video: Youtube

Občasnému štípnutí hmyzem se dokáže ubránit asi jen málokdo. Většinou následuje zarudnutí, svědění a nutkání pupínek drbat tak dlouho, dokud nepřestane svědit. Což bohužel není ten nejlepší nápad.

Místo zběsilého škrábání štípance je více než žádoucí zjistit, co vás štíplo nebo bodlo. Ve většině případů svědění po nějaké době samo odezní, ale někdy hrozí riziko infekce. A to nejen u klíšťat. Lymskou boreliózu přenášejí i muchničky, které jsou navíc imunní proti klasickým repelentům.

Štípanec od komára

Štípance od komára je viditelné ihned. Jakmile se totiž poletující hmyz k hostiteli přisaje, prakticky okamžitě po propíchnutí kůže sosákem se objeví svědivé hrbolky.

„Kousnutí od komára po sobě obvykle zanechává načervenalý hrbolek, malý puchýř nebo tmavou skvrnu podobnou modřině. Obvykle je však pro člověka neškodné,“ popisuje komáří kousnutí prestižní magazín Forbes Health.

Kousanec od klíštěte

Kousnutí od klíštěte má svá specifika. Na rozdíl od většiny ostatních štípnutí či bodnutí totiž nesvědí. Za to však přináší člověku vysoké nebezpeční nákazy často i život ohrožující nemocí.

„Sliny klíštěte obsahují látky, které překonávají přirozenou obranu hostitele. Rovněž se v nich nacházejí látky bránící zánětlivému procesu, takže si ani nevšimnete, že se k vám něco přisálo. Další látka tlumí srážlivost krve, tudíž se nevytvoří strup a klíště může v pohodě nasávat,“ říká ve vzdělávacím cyklu NEZkreslená věda pod taktovkou Akademie věd České republiky herečka Bára Hrzánová.

Přitom doba, po kterou si hostitel klíštěte nevšimne, je klíčová. Nejen pro klíště, aby se dostatečně nasytilo, ale i pro případný přenos infekce lymské boreliózy či dalších onemocnění.

„Pokud jste měli klíště a po jeho odstranění se vám na stejném místě objevil červený flek, zbystřete, ale nepanikařte. Pokud flek nezmizí nebo se zvětšuje, vyhledejte lékaře. Vytvoření takzvané boreliové skvrny je jednoznačným důvodem pro zahájení antibiotické léčby,“ radí, co dělat v případě nalezení skvrny po klíštěti, odborný web Klíště prevence.


Nahrává se anketa ...

Kousnutí od muchničky

„Pro kousanec od muchniček je typická zaschlá krev uprostřed větší skvrny. Tento hmyz navíc vylučuje toxin, který zhoršuje účinky kousnutí a u citlivých osob může vyvolat silné alergické reakce,“ popisuje typické kousnutí od muchničky odborník na hubení škůdců web Pasti.

Kromě toho, že nás poletující muchničky otravují jen svou přítomností, přenášejí lymskou boreliózu i takzvanou muchničkovou horečku. Ta se projevuje bolestí hlavy, dermatitidou či astmatem. Muchničky útočí často v hejnech a nefungují proti nim ani repelenty s DEET (diethyltoluamid; pozn. red.). Jedinou možností ochrany jsou proto dlouhé rukávy, nohavice a vyhýbání se potokům a vlhkým oblastem.

Studie z června 2023 s názvem Proč modré předměty přitahují hmyz navíc objasnila, že muchničky (ale i další hmyz) přitahuje modrá barva. Připomíná jim totiž zvířecího hostitele i zastíněné prostory, které hmyz podvědomě vyhledává, aby přežil horké dny.

Proč si nedrbat štípanec

„Když si poškrábete svědivé kousnutí, způsobíte si akorát další zánět a uvolníte více histaminu. Což je to, co svědění na prvním místě způsobilo. Otok se tak bude zvětšovat a rána více svědit. Navíc si narušujete kůži a zvyšujete riziko rozvoje kožních infekcí. Lepší je místo omýt a ošetřit antibakteriálním prostředkem,“ radí při pokousání hmyzem kolumbijská univerzita Irving Medical Center.

Kousanec od mravence

Nejčastěji se vyskytujícím mravencem v České republice je bezpochyby mravenec obecný. I přesto, že se jedná o velice drobný hmyz, dokáže kůži člověka prokousnout a díky kyselině mravenčí způsobit přechodně pálivou bolest či svědění.

Obávanější je však mravenec rezavý. Ten způsobuje mnohem bolestivější poštípání, stejně jako mravenec lesní. Kousnutí mravencem ale - stejně jako u komára - zaregistrujete už v okamžiku, kdy vám jej hmyz způsobuje.

„Mravenčí kousnutí je obvykle neškodné. Pravděpodobně ale ucítíte štípnutí na kůži a objeví se světle růžový flek, bolest či zduření v místě kousnutí a otok,“ píše odborný zdravotnický magazín First Aid for Life.

Když kousne štěnice

Přítomnost štěnic ve vaší domácnosti obvykle poznáte podle typických štípanců (viz níže). Po důkladné prohlídce lůžka a jeho okolí obvykle naleznete i samotné štěnice. Kousance se běžně vyskytují na místech, které nejsou během spánku zahalené. Jedná se především o dlaně, krk, obličej, ramena, nohy či paže.

„I když tomu tak není vždy, kousnutí od štěnice se často objevuje na malé ploše. Někdy se vyskytuje dokonce v liniích či klikatém vzoru, jak štěnice při sání leze. Obvykle má podobu plochých zarudlých i vyvýšených míst, která mohou svědit, zanítit se a někdy mají tendence vytvářet puchýře,“ hovoří o kousnutí štěnicí specialista na hubení škůdců Orkin.

Přítomnost štěnic v domácnosti mohou prozradit i krvavé skvrnky na prostěradle či přítomnost výkalů.

Ke štěnicím se vyjádřil i vedoucí laboratoře Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie Věd České republiky Jan Štefka:

| Video: Youtube

Jak rozpoznat bodnutí od hmyzího kousnutí

Bodnutí hmyzem většinou od kousnutí jednoznačně rozeznáte na první pohled. V obou případech ucítíte bolest v místě kontaktu s hmyzími kusadly. Zároveň se objeví otok, zduření či zarudnutí. V případě, že vás poštípal bodavý hmyz, však zaznamenáte jeden významný rozdíl: jasně patrné místo vpichu žihadla.

„Pokud na kůži nebo v ní uvízlo žihadlo, opatrně jej odstraňte. Nikdy však nepoužívejte k vytažení pinzetu, mohli byste z žihadla vymáčknout jed. Raději vyškrábněte žihadlo nehtem, okrajem bankovní karty nebo jiným vhodným nástrojem,“ radí americký Národní zdravotnický servis.

Otok v místě bodnutí hmyzem bývá mnohonásobně větší než kousnutí a přetrvává i několik dní. Může se objevit i místní či celková alergická reakce.

Celková alergická reakce se vyznačuje nejen silným svěděním po celém těle či kopřivkou, ale i otoky v místě obličeje, zarudlou oční sliznicí, nevolnostmi, potížemi s mluvením a polykáním. Vyskytnout se může i celkový pocit slabosti a až smrtelné úzkosti. V nejhorším případě může dojít i k bezvědomí, kolapsu či zástavě dechu a krevního oběhu.

„V takovém případě je potřeba okamžitě poskytnout první pomoc. Pokud v místě vpichu uvízlo žihadlo, okamžitě jej odstraňte. V případě potřeby ihned použijte pohotovostní léky. Pokuste se zmírnit otok okamžitým zchlazením místa vpichu. Jedná-li se o vás, informujte lidi ve svém okolí o tom, že vás bodl hmyz a jaké to bude mít následky,“ radí Národní zdravotní informační portál.

Při závažném průběhu okamžitě kontaktujte záchrannou zdravotnickou službu 155.

Další rady, triky i zajímavostí související s hmyzem naleznete v článcích níže: