Při úpalu a úžehu dochází v obou případech k dráždění termoregulačních center v mozku vysokou teplotou. „V případě úpalu je to teplota okolní, ohřívající tělo. U úžehu se jedná o působení tepla na hlavu. Příznaky jsou zpravidla odlišné, ale někdy mohou být dokonce stejné,“ říká záchranářka a lektorka první pomoci Alice Menšíková.

Jak člověku pomoci při úpalu a úžehu:

| Video: Youtube

Úpal vznikne i bez slunečního záření

Při úpalu nastává přehřátí organismu, jehož příčinou je příliš dlouhý pobyt v horkém prostředí v kombinaci s nedostatečným doplňováním tekutin. Pokud v těle není dostatek tekutin, netvoří se nám pot, jenž nás ochlazuje a chrání před neúměrným zahříváním.

Jak popisuje odborný článek na stránkách National Library of Medicine, pacient má klinické příznaky poruch centrálního nervového systému. Ty mohou zahrnovat zmatenost, nekoordinovanost pohybů, až delirium.

„Úpal se může projevit žízní, zarudnutím v obličeji, bolestí hlavy, pocením, nevolností, zvýšenou teplotou, mohou nastat až porucha vědomí a křeče,“ doplňuje další příznaky záchranářka Menšíková.

Když slunce pálí na hlavu

Úžeh je přehřátí způsobené přímým slunečním zářením. Vzniká tedy v důsledku dlouhodobého působení slunečních paprsků. Efektivní prevencí je obyčejná pokrývka hlavy, pobývání ve stínu a namáčení vlasů.

Úžeh má velmi podobné příznaky jako úpal s tím, že k projevům úžehu může dojít s odstupem času, třeba večer nebo až v noci.


Nahrává se anketa ...

První pomoc při úžehu

„V případě úžehu je nutné zabránit dalšímu působení tepla, zasaženého dát do chladné místnosti, zbavit ho oděvu a organismus celkově zchladit studenou, nikoliv ale ledovou vodou,“ zdůrazňuje Alice Menšíková.

Pokud je zasažený při vědomí a normálně komunikuje, lze mu nabídnout tekutiny. Třeba vlažnou minerálku s cukrem, iontový nápoj, případně rehydratační roztok. Tekutiny je však třeba nabízet po drobných doušcích. Vypití velkého objemu tekutiny naráz by mohlo organismu přivodit šok.

První pomoc při úpalu

V případě úpalu je postup první pomoci velmi podobný. Opět je třeba snížit tělesnou teplotu postiženého. Je nutné přesunout ho do chladné a větrané místnosti nebo do stínu. Dále je třeba použít chladící obklady a kontrolovat základní životní funkce.

„Zasaženého je nutné zavodnit stejně jako při úžehu a případně ošetřit spálenou kůži. Pokud dojde k poruše vědomí, je nutné vyhledat zdravotnickou pomoc; tedy volat na linku 155, nebo použít aplikaci Záchranka,“ radí lektorka první pomoci.

Rozdíl mezi úpalem a úžehem:

Dobře funguje ponor do studené vody

Jednou z hodně diskutovaných metod první pomoci při úpalu je využití rychlého ochlazení organismu za pomoci ponoření člověka do studené vody.

Studie, kterou vědci provedli u sportovců po velkém tělesném výkonu, prokázala, že takováto pomoc při námahovém úpalu je uznávanou metodou pro dosažení rychlosti ochlazování o 0,20 až 0,35 stupně Celsia za minutu.

„Klíčem k maximalizaci šancí na přežití námahového úpalu je rychlé snížení tělesné teploty. Existuje mnoho metod k ochlazení těla, ale současné důkazy silně podporují použití studené vody,“ píší vědci v další studii, nazvané Ponoření do studené vody: zlatý standard pro ošetření úpalu při námaze.

Pokud nedostatek vybavení nebo personálu brání ponoření postiženého, poskytne dobré ochlazení i kontinuální polévání studenou vodou.

Vodu dodávejte organismu neustále

K předcházení úžehu i úpalu je třeba nepobývat dlouho a bez dostatečné ochrany na slunci. V horkém prostředí a při sportu v létě je pak zásadní dodržovat důsledně správný pitný režim.

Letní patero pitného režimu:

  1. Nápoje pijte po celý den, ne najednou velké množství (ne více než 250 ml). Vedle obyčejné vody zařaďte do pitného režimu vody s obsahem minerálních látek.
  2. Při horku, sportu, vyčerpání nebo průjmu příjem tekutin zvyšte. Můžete se řídit barvou moči, která by měla být světlá. Tmavě žlutá znamená nedostatek tekutin a hrozící dehydrataci.
  3. Nepijte, až když máte žízeň, to už je pozdě. Napít se musíte daleko dříve, než pocit žízně nastane.
  4. Pokud nemáte pocit žízně, snažte se mít nápoj stále na očích. Popřípadě si potřebu pití připomínejte budíkem.
  5. V případě zvýšeného pocení doplňujte s tekutinami i minerální látky, především sodík, draslík a hořčík. K tomuto účelu se nejlépe hodí přírodní minerálky.

Zdroj: AquaLife Institut