První pylový alergen je líska, která už kvete na jižní Moravě. Pyly z ní mohou alergikům způsobit alergickou rýmu, zánět spojivek nebo i alergické astma. „Brzy budou následovat olše nebo břízy. Postupně s rostoucí teplotou se pásmo kvetoucích stromů bude posouvat z jižních regionů na sever,“ řekla alergoložka z Přerova Božena Kalabusová. Kvést postupně začnou také jasan, vrba, topol či platan. Přidají se jarní kvítka a další flóra.

Lidem s plicními problémy po covidu pomáhá laser
Lék na potíže s dýcháním po covidu: Lidem s plicními problémy pomáhá laser

Pylová zrna jarních stromů vzduchem podle alergoložky a klinické imunoložky z českobudějovické Polikliniky Sever Lucie Mrázové poletují už od poloviny února. „Někdy člověk těžko rozliší, zda jde o infekci nebo alergii. Může se také stát, že je infekční i má alergii. V předjaří to není nic neobvyklého,“ řekla Deníku. Lidem, kteří vědí, že jsou alergici, radí neváhat a neprodleně nasadit antihistaminika, což jsou protialergické léky. A zároveň kontaktovat svého alergologa.

Stejný postup radí i lidem, kteří prodělali covid, pociťují dechové potíže a do toho jsou alergici. Ti, kteří se doposud s alergií nesetkali a nyní cítí rýmu či mají zarudlé oči, mají podle ní navštívit praktického lékaře, který je případně odešle ke specialistovi. „Ani tito lidé ale nic nezkazí, když rychle nasadí antihistaminika. I kdyby ta rýma byl nakonec třeba covid,“ dodala lékařka.

Heřmánek i aplikace

Postcovidové potíže zažívá třiačtyřicetiletá alergička Pavlína Dvořáková z Prahy. Před rokem doma prodělala středně těžký covid, a ještě se občas zadýchává. V pylové sezóně, kdy se přidává alergie, jí vedle léků pomáhá heřmánek. „Na oteklá víčka si přikládám obklady a kvůli ucpanému nosu inhaluju,“ řekla Deníku. V rukávu má i další tzv. babské rady. Jí hodně česneku a každý den bere vitamín C, vápník a hořčík.

Zarudnutí a svědění, olupující se kůže a mokvající místa, která mohou být bolestivá – tak se projevuje právě plíseň
Plísní trpí už každý druhý člověk. Zhoršil to i stres při pandemii

Alergikům a astmatikům může v tomto období ulevit například i mobilní aplikace MASK-air, která pomáhá alergeny mapovat. Stačí, aby si ji člověk stáhl z internetu. Díky ní může průběh alergie zaznamenávat v kalendáři či sledovat, které pyly jsou zrovna rozšířené. „Když přesně víme, co a kdy pacient prožívá, snáze určíme, který konkrétní alergen může mít potíže na svědomí,“ řekl přednosta kliniky Plicních nemocí a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno Milan Sova.

Aplikace člověka zároveň upozorní, co se na něj v přírodě chystá v dalších týdnech a měsících. V Česku si ji doposud stáhly stovky lidí. Pylovou předpověď mohou lidé sledovat také na webové stránce pylovasluzba.cz. Nějakou formou alergie v České republice trpí podle odhadů skoro třetina populace včetně dětí.