Nejde o pedofila, ti se zaměřují na děti, hebefil bývá okouzlen dívkami v pubertě, kterým se začíná žensky zaoblovat tělo, a právě s nimi touží po sexuálním kontaktu. Jenže pokud není dívkám patnáct let, je sex s nimi trestným činem a hebefilové jsou podrobováni sexuologické léčbě.

Sexuologickému oddělení v havlíčkobrodské Psychiatrické léčebně šéfuje primářka Želmíra Herrová, která se dlouhodobě léčení deviantního chování věnuje. V péči má například hebefila Jana, který byl internátním vychovatelem, nebo pětačtyřicetiletého Roma Bélu. „Musíme o těchto základních problémech víc a víc mluvit, tím se lépe odhalí zneužívání dětí. A co se odhalí, to se dá řešit,“ říká primářka.

Zamiloval se do třináctileté

Aby si pan Jan uvědomil svou nemoc, muselo dojít k trestnému činu. „Pracoval jsem v zařízení pro dívky a při jedné akci se stalo, že jsem dívku osahával,“ vzpomíná.

Také pan Béla má podobnou zkušenost: „Chodil jsem s mladou holkou. Prostě jsme se do sebe zamilovali, ale soud mě odsoudil a nařídil mi léčbu.“ Dívce bylo třináct, jemu pětačtyřicet.

Oběma mužům se na dospívajících dívkách líbí právě to, že ještě nejsou zralými ženami, ale už nejsou dětmi. „Líbí se mi na nich dívčí povaha, jiné uvažování, zkušenosti, prostě to, co je na nich dívčího,“ přiznává Jan. Toho po propuštění z léčebny čeká velký boj. Musí si najít novou práci, pokusit se znovu navázat vztahy s rodinou.

„Nejvíc se bojím toho, že kdykoli se něco podobného v okolí stane, půjdou nejdřív za mnou,“ dodal. Také pan Béla se pomalu chystá na konec léčby: „Co jsem udělal, se už nesmí opakovat.“