„V prvním pololetí tohoto roku bylo celkem zachyceno 582 osob pod vlivem alkoholu,“ uvedl Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které záchytnou stanici provozují. Většinu opilých tvořili muži, bylo jich 530.

Počet osob, kterým záchytná stanice posloužila, tak ve srovnání se stejným obdobím loňského roku stoupl o 132.

„To, že se muži objevují na záchytných stanicích častěji než ženy, neznamená, že by více pili,“ uvedla Hana Houdková, primářka Psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě. Houdková se zaměřuje právě na alkoholismus a jiné toxikománie a působí v odloučeném pracovišti brodské psychiatrické léčebny v Želivi na Pelhřimovsku.

„Ženy většinou pijí o samotě a odhalení jejich závislosti bývá o to těžší,“ dodala primářka.

Ženy, které skončí na jihlavské záchytné stanici, jsou často buď známé postavy, které se dlouhodobě potýkají s těžkou životní situací, nebo také mladistvé dívky, které přehnaly oslavu.

Ty, kterým ještě nebylo patnáct let, končí místo na záchytné stanici u rodičů, nebo na dětském oddělení.

To, že se muži objevují na záchytných stanicích častěji než ženy, neznamená, že by více pili. Hana Houdková, primářka

„Počty závislých dětí bohužel rok od roku rostou,“ přiznala Hana Houdková. „Tento trend je následkem reklamy a snadné dostupnosti alkoholu,“ vysvětlila lékařka.

Statistika ovšem ukazuje, že alkohol si nevybírá. Nejmladšímu nocležníkovi bylo teprve 17 let. Nejstaršímu zadrženému pijanovi bylo 79 let, průměrný věk opilých na Vysočině vypočítali na 42 roků.

Na Jihlavskou záchytnou stanici se dostávají lidé z Třebíčska, Havlíčkobrodska, Pelhřimovska i z okresu Žďár nad Sázavou.

Nejvíce lidí přitom na záchytce evidují přímo z Jihlavska. Bylo jich 157. Nejméně jich policisté dovezli z okresu Třebíč, těch bylo 41. Pravidelnými hosty na jediné záchytné stanici v kraji jsou také cizí státní příslušníci. Letos jich bylo 65, většinu tvořili dělníci ze Slovenska.

Kdo se rozhodne připít si, měl by vědět, že jedna noc na stanici přijde na 1700 korun. Za tento poplatek střízliví zachycené osoby na jednom z dvaceti lůžek, která jihlavská záchytka nabízí. Částku za nocleh na místě zaplatilo ale jen 45 osob.

Pobyt jedinců na stanici se obvykle pohybuje mezi 8 až 24 hodinami v závislosti na množství vypitého alkoholu. Osoba, které na záchytce za první pololetí naměřili nejvyšší množství alkoholu, ho měla v krvi 4,95 promile.

Rekordmanem mezi návštěvníky je čtyřicetiletý muž z Jihlavy, který byl od ledna tohoto roku zachycen 30 krát. „Jedná se o muže bez trvalého bydliště,“ uvedl Martin Málek. „Dá se předpokládat, že se s ním pracovníci záchytné stanice znovu setkají. Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní,“ uzavřel Málek.