Kraj Vysočina a Ředitelství silnic a dálnic ČR dávají na úklid pozemků v okolí silnic miliony, přesto to nestačí

Tak například na 1,6 kilometru dlouhém úseku z Jihlavy do Rantířova, od značky ke značce, napočítali reportéři Deníku, po obou stranách silnice, neuvěřitelných 81 odhozených PET lahví.

„Je to nehoráznost. Na své zahradě si všichni uklidí, ale okolní přírodu klidně znečišťují. Jako by si to nemohli ještě chvíli nechat v autě a pak vyhodit na příslušné místo,“ kroutí nevěřícně hlavou Bohouš Kovanda z Jihlavy.

Odpovědnost za udržování pořádku má majitel pozemku, který se nachází pod komunikací. „Majitelem pozemků pod uvedenou komunikací je kraj Vysočina, kromě malé části v katastru Horního Kosova,“ informoval Deník ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny (KSUSV) Zdeněk Vacek. Takovéto úseky jsou takřka po celém kraji. Na Žďársku je to například na tahu ze Žďáru do Bystřice nad Pernštejnem.

Uložit sankci? Celkem nemožné

V souvislosti se znečišťováním okolí lze uložit i sankce. „Sankcionován může být ten, kdo znečistí nebo poškodí silnici, nebo její příslušenství. Musí tedy být zjištěna osoba, která to způsobila,“ přiblížila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Chytit však někoho, kdo odhodil u vozovky odpadky, je skoro nemožné. Typickým příkladem, kdy je viník znám, jsou dopravní nehody. I to však nezaručuje udržení čisté okolní přírody.

Své o tom vědí u obce Kámen na Pelhřimovsku. Kámen se nachází u silnice I. třídy, která je pod správou Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR). 4. srpna tam došlo k dopravní nehodě nákladního auta, které převáželo limonády. Pozůstatky skla jsou však v travnatém porostu u komunikace dodnes. „Předměty, na kterých by vázl provoz, byly z vozovky odstraněny ihned. Vlastní úklid však hradí viník ze svého povinného ručení. Prodlevu tedy způsobuje zdlouhavá administrativa,“ uvedla ředitelka vysočinského ŘSD ČR Marie Tesařová.

„Letos jsme na odstranění odpadků vynaložili více než milion dvě stě tisíc korun v rámci kraje. Naši zaměstnanci chodí podél vozovky pěšky a odpadky sbírají. To zabere čas,“ zdůvodňuje ředitel Vacek. Podle jeho slov se největší čištění okolí silnic provádí na jaře a před zimou. Stejně tak činí ŘSD ČR. „Neděláme ho ovšem my, ale platíme si KSUSV,“ přiblížila ředitelka Tesařová.

Na Vysočině je 4579 kilometrů silnic II. a III. tříd, které spravuje kraj Vysočina. Komunikací I. třídy je v kraji 422 kilometrů a dálnice D1 protíná region v délce 92 kilometrů. Tyto komunikace jsou pod správou ŘSD ČR.