„Máme své instrukce, stejně jako kolegové po celé zemi. Celou situaci kolem příznivců skinheads monitorujeme. Zatím nemáme informace, že by se do hlavního města chystali nějak hromadně, ale je pravděpodobné, že někteří z nich do Prahy pojedou,“ informoval vedoucí obvodního oddělení policie ve Světlé Jaroslav Pavlík. Podle něj se to týká asi deseti až patnácti příznivců.
„Celý monitoring probíhá v rámci běžné služby. O žádné posily jsme nežádali. Situaci ale nepodceňujeme. Pokud by došlo k narušení veřejného pořádku, jsme připraveni zasáhnout,“ podotkl Pavlík.
Deník v pátek oslovil jednoho z hlavních představitelů extremistů na Vysočině, Milana Hrocha ze Světlé nad Sázavou. Ten řekl, že neví o tom, že by se do Prahy chystalo ze Světlé tolik lidí.
Hroch: Patnáct lidí to určitě nebude
„Nevím, kdo pojede a je mi to jedno. Patnáct lidí to ale určitě nebude,“ tvrdil Hroch, který je na seznamu ultrapravicové elity v Evropě a velmi dobře se zná s Erikem Sedláčkem, který je oznamovatelem pražského pochodu. Sedláček pochází z nedaleké Ledče nad Sázavou.
Sám Hroch ještě v pátek podle svých slov nevěděl, jestli do Prahy pojede, nebo ne. „Ještě si to rozmyslím,“ řekl Hroch.
Expert na extremismus Ondřej Cakl z Prahy si myslí, že příznivci NO ze Světlé si nenechají pochod ujít.
„Myslím, že Hroch přijede a s ním i dalších čtyřicet až šedesát příznivců,“ řekl Deníku Cakl.
Pokud pojede, je pravděpodobné, že se bude pohybovat právě v blízkosti Erika Sedláčka. Naopak tím, kdo do Prahy určitě nepojede, je Tomáš Lacina, který je ve výkonu trestu, kam ho poslal soud na osm měsíců za výtržnictví a napadení veřejného činitele při loňském neonacistickém srazu v Dolní Březince u Světlé.
Milan Hroch v pátek Deníku mimo jiné řekl, že se soudy neměly do celé kauzy míchat.
„Pochod měl být povolen, a pokud by došlo k nějakému protiprávnímu jednání, měl by být ukončen. Žijeme v demokratické zemi a právo na shromažďování mají všichni lidé,“ poznamenal Hroch. Ten souhlasí i s důvodem, proč chtějí extremisté Židovskou čtvrtí projít, a tím je protest proti účasti České republiky na okupaci Iráku.
Ve střehu je i okresní ředitelství policie v Havlíčkově Brodě. Deníku to potvrdil tamní ředitel Jaroslav Hrdina.
„Máme své specifické úkoly, ale detaily prozradit nemohu,“ konstatoval Hrdina. Ten připomněl, že policie tamní neonacistickou scénu mapuje delší dobu a poté, co soudy začaly násilníkům z řad neonacistů nadělovat nepodmíněné tresty, se situace ve Světlé i okolí v poslední době výrazně uklidnila. Nejhorší situace byla ve Světlé nad Sázavou v loňském roce, kdy docházelo k četným pouličním potyčkám.