Něčím však přece. Na stole jim na konci roku 2006 přistál pravděpodobně jeden z největších kriminálních případů v dějinách české kriminalistiky - heparinové vraždy v havlíčkobrodské nemocnici.
Udělat s nimi osobní rozhovor bylo prakticky nemožné vzhledem k tomu, že na celý případ stále platí ze strany policie přísné informační embargo. Jejich nadřízení svolili pouze k písemnému kontaktu. Milan Jušta tedy odpovídal na předem schválené dotazy.
Jak velký tým na kauze pracoval?
Na kauze „Zelenka“ pracoval tým lidí, který byl z počátku složen z pracovníků služby kriminální policie a vyšetřování Správy Východočeského kraje a Okresního ředitelství policie Havlíčkův Brod, tedy řádově 20 lidí. Dále zúžený tým osmi lidí. Na prověřování dalších trestních oznámení a podezřelých úmrtí se ještě podílela vrchní komisařka Denisa Lopourová.
O jak náročné vyšetřování šlo?
Kauza „Zelenka“ sama o sobě nebyla až tak náročná na odhalení, ale časově i profesně náročná na vyšetřování a zajištění důkazů důležitých pro rozhodnutí ve věci. Jednalo se o 17 trestných činů, tedy 10 trestných činů vražd ukončených ve stadiu pokusu a sedm trestných činů vražd, přičemž za každý jednotlivý trestný čin je možno uložit až doživotí.
Co všechno musela policie prověřit?
V kauze byla provedena domovní prohlídka, ale i jiných prostor, opakované výslechy Petra Zelenky jak v postavení podezřelého, tak obviněného, řádově skoro ke stu výslechů svědků, psychiatricko-psychologické vyšetření obviněného, znalecké zkoumání z oboru zdravotnictví, soudního lékařství, grafické zkoumání podpisů a psaných textů a dalších mnoho důkazů a prověření.
Jaká byla spolupráce se samotným obviněným Zelenkou?
Byla s ním od počátku otevřená komunikace, která výraznou měrou přispěla k objasnění trestní záležitosti v celé její vyšetřované šíři. K Petrovi Zelenkovi bylo přistupováno korektně, i když podotýkám, že od počátku byl považován za podezřelého ze závažné trestné činnosti, a postup byl proto vůči němu zcela profesionální a standardní jako ke každému jinému podezřelému z takto závažného trestného jednání.
Program soudního procesu s obžalovaným Petrem Zelenkou
ZAČÁTEK PRVNÍHO HLAVNÍHO LÍČENÍ:
21. ledna v 9:00, Krajský soud (KS) v Hradci Králové, číslo dveří 50.Soudce na celý den naplánoval výslech obžalovaného Petra Zelenky. V případě, že Zelenka využije svého práva nevypovídat, soud o dalším programu rozhodne operativně. Hlavní líčení může i ukončit.
KORUNNÍ SVĚDEK:
22. ledna v 9:00, KS v Hradci Králové, číslo dveří 50.Celý den bude vyslýchán korunní svědek celé kauzy, primář oddělení ARO v havlíčkobrodské nemocnici Pavel Longin.
VÝSLECH DALŠÍCH SVĚDKŮ:
23. – 25. ledna v 9:00, KS v Hradci Králové, číslo dveří 50.V průběhu tří dnů bude soud předvolávat a vyslýchat svědky k jednotlivým případům, tak jak jsou řazeny v obžalobě. Celkem jich je 17. V pátek bude proces odročen na únor.