„Podle našich informací si hlavně v některých podnicích s nonstop provozem, především ve večerních hodinách, obsluha příliš neláme hlavu s tím, jestli je zákazník plnoletý, nebo ne. Prodají mu klidně i alkohol,“ konstatuje ředitel městské policie.

Při pravidelných kontrolních pochůzkách ve městě totiž nebylo nic neobvyklého, že strážníci přistihli s cigaretou i děti.

Loni v zimě dívka omámená alkoholem málem skončila pod koly služebního auta městské policie. Mladík s více než dvěma promile zase ničil v jedné z chotěbořských ulic kapoty zaparkovaných automobilů.

Takové případy, zvlášť když jde o děti mladší patnácti let, pak řeší strážníci ve spolupráci se sociálním kurátorem městského úřadu Chotěboř Jiřím Kafkou.

 

Rodiče bývají zděšeni

Podle Kafkových zkušeností jde občas o skutečně vážné případy, nad kterými nelze mávnout rukou.

„Několikrát se už stalo, že takový nezletilý pijan skončil v nemocnici. V Chotěboři žije početná skupina sociálně nepřizpůsobivých obyvatel, kde přistihnout i malé dítě s cigaretou nebo pod vlivem alkoholu není nic neobvyklého. Je bohužel pravda, že i dětí z normálních rodinných poměrů, které se velmi brzy setkávají s alkoholem, přibývá. Hlavně o prázdninách, kdy školáci nemají co dělat. Jejich rodiče o tom často nic netuší. Když se takovou informaci dozvídají od strážníků a posléze od nás, bývají upřímně zděšeni,“ konstatuje kurátor.

 

Kupují alkohol těm mladším

Kafka zdůrazňuje, že díky aktivitě městské policie a častým kontrolám si hostinští v Chotěboři už dávají na věk svých zákazníků větší pozor.

Ale i tady se najde způsob, jak přísný zákaz prodeje obejít. „Většinou se najde nějaký ochotný starší kamarád. Zajde do obchodu a lahev tam koupí, aniž by přemýšlel, jestli takovým jednáním svým mladším kumpánům spíš neškodí. Pak se většinou celá parta odebere pít někam do přírody. Když k něčemu dojde, je problém, koho vlastně potrestat,“ krčí rameny kurátor.

Městská policie chce při prevenci pití mládeže přímo spolupracovat s provozovateli hostinců a barů.