Skrývají překvapivě dobrý lup. Na oslavy však bude čas později, teď je třeba nenápadně zmizet…

Tohle není scéna z noční ulice v nějakém východoevropském velkoměstě. Mělo se to stát v Havlíčkově Brodě v den zprovoznění autobusového terminálu, a za bílého dne.

Měl z toho smrt

Osmasedmdesátiletý Vladislav Vaňkát žil se svou ženou v Havlíčkově Brodě poklidným životem důchodce. Výjimečný byl svou čiperností – podnikal pravidelné dlouhé procházky a v okolí byl proto dobře známý.

Obětí výše popsaného zločinu se měl podle výpovědi své dcery Aleny Konečné stát 9. prosince, předtím, než mu někdo přece jen přivolal sanitku (právě Konečná, která žije v Polici nad Metují, se obrátila na redakci Havlíčkobrodského deníku s prosbou o medializaci případu).

„Toho muže jsme na nádraží skutečně ošetřili. Byl ve vážném stavu převezen do nemocnice,“ potvrdil ředitel Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Lukáš Kettner.

V brodské nemocnici Vaňkáta zahříváním a další intenzivní péčí z akutního nebezpečí smrti z prochladnutí dostali, ovšem šest dní nato stejně zemřel. Pitva odhalila, že trpěl rakovinou. Událost ale zřejmě měla na úmrtí značný podíl.

Kam to cestoval?

V osudné dny pobýval Vaňkát ve svém brodském bytě sám, neboť jeho manželka byla vážně nemocná. „Ještě v sobotu 8. prosince večer jsme mu volali. Zdálo se, že mluví trochu zmateně – snad mohl prodělat slabší mrtvičku,“ vypovídá Konečná a pokračuje: „Chtěl jet v pondělí k holiči do Termesiv, ale asi se mu to popletlo a vydal se na cestu omylem o den dříve.“ V neděli ovšem jeho autobus nejel, a tak Vladislav Vaňkát čekal na autobusovém nádraží v chladném počasí, dokud nezkolaboval.

V pomatení mysli si prý také Vladislav Vaňkát vzal na cestu k holiči do kapsy své lehké bundy ze zásuvky veškeré úspory – přes sedmdesát tisíc korun.

„Spořili si s maminkou na výměnu oken, sedací soupravu a plovoucí podlahy. Měl u sebe i své doklady a stravenky,“ popisuje dcera. Do nemocnice se ale dostal už s prázdnými kapsami…

Rodina doufá, že se ještě najdou svědci, kteří by si mohli vzpomenout na podezřelé osoby v okolí. „Maminka říká: Čert vem peníze, život mu už stejně nikdo nevrátí. Já si ale říkám – vždyť je to hyenismus! Pachatel by měl být potrestán,“ soudí Konečná.

Za kamarádem už nedorazil

Deníku se podařilo kontaktovat Josefa Vorbu, ke kterému Vaňkát jezdil na stříhání. „Naposledy jsem ho viděl, když si udělal pěší výlet po okolí Brodu a procházel Termesivami. Říkal, že za týden se přijde dát ostříhat. Na konkrétní čas jsme ale dohodnutí nebyli – já nikam nespěchám, stříhám jen známé, objednávky nejsou zapotřebí,“ vypovídá Vorba. Vaňkát ale nepřišel.

„Chlapi mi později řekli, že zemřel na nádraží,“ vypráví Vorba s dojetím. Oba muži byli totiž celoživotními kamarády a dlouhá léta spolu chodili pravidelně na ryby.

Je trochu zarážející, že údajně pomatený Vaňkát se vydal na autobus ne na staré nádraží, nýbrž rovnou na právě otevřený terminál. „To se dá vysvětlit – byl velmi bystrý a o všem měl přehled. Moc se mi nezdá, že by si mohl poplést dny v týdnu. Nebo jen tak pro nic za nic s sebou brát ty peníze,“ uvažuje Josef Vorba.

Rodina ztrátu peněz na policii nenahlásila. „Byli jsme z toho všeho úplně šokovaní. Stále jsme čekali, zda se ty peníze někde neobjeví,“ vysvětluje Konečná. Později se zkoušela ptát na městské policii po záznamu kamery z daného dne. Materiál se však zdaleka tak dlouho nearchivuje. Případ tak bez pomoci někoho z řad veřejnosti asi zůstane neobjasněn.