Podle žalobce podal ředitel trestní oznámení pozdě. Navíc bylo nedostatečně formulované, čímž se oddálilo dopadení Zelenky a bylo mu tak umožněno nastoupit do nemocnice v Jihlavě. Za to hrozí Josefu Pejchlovi až tři roky vězení.

Mohl poškozovat pacienty klidně dál

„Za společensky velmi nebezpečné považuji právě to, že neoznámením trestného činu bylo pachateli umožněno nastoupit do jiného zdravotnického zařízení, kde mohl dál poškozovat pacienty,“ upozornila žalobkyně Zdeňka Tománková.

Bývalý ředitel dostal konkrétní informace od primáře Longina o poškozování pacientů Petrem Zelenkou na schůzce 25. září 2006. Státní zastupitelství se o tom ale dozvědělo až 17. října.

„Ředitel si vzal vyřízení této záležitosti za své a celou věc měl bez odkladu nahlásit policii a ne vše odkládat dalších několik dnů,“ dodala Tománková.
Podle obžaloby Josef Pejchl od schůzky s primářem Longinem pachatele 23 případů vražd a pokusů pravděpodobně znal.

Pejchl: Necítím se ničím vinen

Pejchl se ale brání, že je to celé nesmyl a na úrovni spekulací. Před soudem včera řekl, že se necítí ničím vinen a podezření na trestný čin oznámil po konzultaci s advokátkou, jak nejdříve to bylo možné. To ale bylo až po 21 dnech.

„My jsme to oznámili po třinácti pracovních dnech a na policii pak případ ležel celý měsíc,“ podotkl Pejchl. Policie ale případu nevěnovala takovou pozornost právě kvůli trestnímu oznámení, které bylo podáno na neznámého pachatele a pouze pro poškození zdraví jednoho pacienta, bez dalších okolností, tak jak je popsal primář Longin.

„Proti Zelenkovi v tu dobu nebyly žádné důkazy. Šlo pouze o podezření a úvahy primáře Longina. Na jejich základě nebylo možné jednat jinak, než vyslyšet přání primáře a dát Zelenkovi, ke kterému ztratil důvěru, výpověď dohodou,“ řekl Pejchl.

Primář Longin i nynější ředitel nemocnice Vít Kaňkovský i další svědci, kteří byli přítomni dvěma klíčovým jednáním v nemocnici 25. září a 6. října, se shodli, že ředitel měl dostatek informací proto, aby jednal mnohem rychleji. K podanému trestnímu oznámení navíc měli oba lékaři výhrady.

„Vadilo mi, že se v něm mluví pouze o jednom pacientovi, a to panu Motlovi, u kterého byl jednoznačně prokázán v krvi heparin, přestože ho mít neměl. Trval jsem také na tom, aby tam bylo řečeno, že případů je víc a ne pouze jeden. To ale nebylo akceptováno. Ředitel mě ujistil, že advokátka ví, co dělá,“ vypověděl soudu Longin, kterému se zdálo, že se celý případ nepřiměřeně protahuje a sám se dotazoval na policii i státním zastupitelství, jak vyšetřování pokračuje. Až po jeho osobní návštěvě na policii koncem listopadu byl Zelenka krátce nato zatčen.

Žalobce chce předvolat Zelenku

Soud ve čtvrtek vyslechl zhruba polovinu předvolaných svědků. Státní zástupkyně Zdeňka Tománková soudu navrhla předvolat nepravomocně odsouzeného Petra Zelenku. Ten by měl popsat okolnosti kolem své výpovědi, kdy primáři Loginovi nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, že je tím, kdo podává pacientům neoprávněně heparin. Zda bude Zelenka k soudu eskortován, se teprve soudkyně Hana Doubková rozhodne. Hlavní líčení bylo včera odročeno na začátek června.