„Před časem potkal Jakub cestou ze školy nějakého muže. Říkal, že mu vůbec nerozuměl, prý mluvil cizí řečí,“ vybavil si otec zmizelého chlapce Hynek Blaško jednu z nedávných příhod.
Kdo to mohl být?

Tip od Deníku

Policisté stále nemají muže - svědka, kterého hledají na základě svědectví jedné ženy. Ta viděla v inkriminovanou neděli 4. května v parku člověka, který měl při své procházce na krku stříbrný fotoaparát.

„Tohoto muže potřebuje policie nutně vyslechnout jako svědka. Žádáme veřejnost o jeho ztotožnění, protože může být důležitým svědkem,“ informovala policejní mluvčí z Hradce Králové Lenka Burýšková. Hledaný svědek se dodnes sám nepřihlásil. Redakce Deníku ale zapátrala ve svých archivech. Ty vydaly zajímavé srovnání.

Hodinové porovnání

I na jejich základě policie hledá Němce Thomase Schwinga jako svědka, který je policejnímu identikitu nápadně podobný. Kromě obličeje na něj sedí i tělesný popis.

Schwing je vysoký přes 180 centimetrů, je štíhlé postavy a rád se obléká do černého oblečení. Kromě toho svědkyně odhadla věk muže mezi 30 až 45 lety. Schwingovi bude letos 44 let.

„Svědkyně se nám věnovala skoro hodinu, když porovnávala fotku s tím, co si pamatovala. Její reakce nebyla jednoznačná. Pak ale připustila, že si myslí, že to spíše on je, než není,“ poznamenal kriminalista z Hradce Králové, který je obeznámen s případem.

Thomas Schwing není žádné neviňátko. Loni v únoru jej odsoudil senát v Pelhřimově na dva a půl roku za obchod s lidmi. S dalším kumpánem stanul před soudem kvůli pohlavnímu zneužívání nezletilých dívek. Ty fotil v ateliéru v Nové Cerekvi . Tajně nainstalované policejní kamery oba muže natočily.

Policie však nemá jen tuto stopu z Deníku. „Prověřujeme více lidí. Někteří z nich byli ale předminulou neděli někde jinde,“ řekl Deníku kriminalista z Hradce Králové, který si nepřeje zveřejnit své jméno. Podle něj je ale nejpravděpodobnější verzí zmizení Jakuba únos.

Rodina mluví o kontaktu s cizincem

Havlíčkův Brod - Rodiče Hynek Blaško a Hana Šimánková z Havlíčkova Brodu již šestnáctý den postrádají svého devítiletého syna Jakuba. Po jeho stopě pátrá celá země. Stále pravděpodobnější verzí je, že byl unesen. Motiv ale zůstává záhadou, která komplikuje práci především policistům.

Důležitým svědkem může být i Thomas Schwing z Německa, který je podobný muži, jehož identikit policie zveřejnila.

Vzhledem k tomu, že rodiče zoufale hledají svého syna, měl by se Thomas Schwing policii sám přihlásit a podat svědectví, zda v parku byl, či nikoli, a přispět tak k možnému objasnění případu.

POPIS HLEDANÉHO SVĚDKA
Muž štíhlé postavy, vyšší, nad 180 centimetrů, světlé krátce střižené vlasy, po stranách kouty, méně výrazné oči, velké hranaté brýle, tenké obroučky stříbrné barvy, tenké rty, užší brada, možné strniště, věk asi 30 - 45 let, na sobě měl tmavé oblečení, bundu i kalhoty pravděpodobně plátěné, bunda mohla být větrovka, v ruce držel fotoaparát střední velkosti, stříbrný.

Bydlel v Brodě

Deník zjistil, že Thomas Schwing v minulosti pobýval nějakou dobu v Havlíčkově Brodě, kde hledal nezletilé dívky k fotografování.

Bydlel přímo v centru města, nedaleko náměstí v hotelu Slunce. Ateliér měl v Humpolecké ulici a špatné vzpomínky na něj má například M. Ž., který Schwingovi vyčítal, že fotil jeho dceru nahou bez oblečení.

Hynek Blaško, otec Jakuba, si v rozhovoru pro Deník navíc vzpomněl, že několik týdnů před zmizením se syn doma svěřil, že hovořil s mužem, kterému vůbec nerozuměl. „Asi se ho na něco ptal. Bylo to po cestě ze školy. Říkal nám, že neví, o čem mluví, protože mluvil cizí řečí,“ upozornil otec.

Důvodů, proč Jakuba někdo mohl unést, je hned několik. Od sexuálního devianta až po obchod s lidskými orgány. „Pokud byl viděn v parku muž u dětského hřiště s fotografickým aparátem, tak to nasvědčuje tomu, že chlapce někdo unesl. Mohl to být deviant, ale ne pedofil. Ten má děti rád a vžívá se do jejich dušičky a snaží se jim vyhovět, hraje si s nimi, je rád v jejich blízkosti, spíše šlo o jiný motiv,“ myslí si Želmíra Herrová z psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě.

Thomas Schwing byl loni v únoru odsouzen Okresním soudem v Pelhřimově k dvěma a půl letům za obchod s lidmi. Schwing se ale odvolal a soud v Táboře rozhodl, že nespáchal trestný čin obchodu s lidmi, ale pohlavní zneužívání.

Za to mu soud nově vyměřil třináct měsíců natvrdo. Jenže polovinu z toho trestu strávil Schwing ve vazbě, proto požádal o podmínečné prominutí trestu a soud mu vyhověl. Nyní je na svobodě a policie má informace, že je stále v Česku.