Deník má k dispozici Zelenkovo odvolání, v němž požaduje, aby vrchní soud rozsudek z Hradce Králové zrušil a vrátil ho soudu k novému projednání.
Zelenka přiznal, že si pamatuje podání neordinovaného heparinu pěti pacientům, k ostatním dvanácti se údajně přiznal pod nátlakem policie.

V případě pacienta Ivo Řípy dokonce obviňuje lékaře z trestného činu. Tento pacient měl podle Zelenky zemřít na předávkování lékem Warfarin, který mu byl špatně naordinován lékařem.

„Jeho smrt tedy zapříčinil lékař, nikoli já. Znalecký posudek je v tomto případě zpracován tak, aby chránil lékaře, který pacientovi přivodil smrt, a dopustil se tak trestného činu,“ napsal Zelenka v odvolání.

Kbelík heparinu

Nemocnice se již několikrát proti podobným nařčením tvrdě ohradila. „Je nepravdivé a zavádějící tvrzení, že se personál havlíčkobrodské nemocnice dopustil hrubých chyb, zatím žádný z orgánů činných v trestním řízení toto nařčení neprokázal,“ reagovala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Obhájce Zelenky Jan Herout požaduje přibrání nového znalce z oboru hematologie a biochemie, protože se mimo jiné objevily názory z odborných kruhů, že Zelenka heparinem vůbec zabíjet nemohl.

„Nechám si píchnout třeba kýbl heparinu, a nic se mi nestane,“ řekl pro Deník bývalý primář oddělení ARO z Ostravska František Kunčík. Jeho názor podpořili i další lékaři.

Zelenka v odvolání tvrdí, že jednal pod vlivem duševní choroby, do níž se promítlo dlouhodobé ošetřování umírajících lidí. Zelenka chtěl mít pouze akci, a nikoli pacienty zabíjet. „Jsem duševně nemocný postižený člověk, jemuž trestnou činnost do jisté míry umožnila velice špatná organizace práce v nemocnici,“ napsal také v odvolání Zelenka.

Proto požaduje, aby byl jeho duševní stav podroben důkladnému zkoumání v ústavu. Zelenka tvrdí, že by měl být souzen pouze za úmyslné ublížení na zdraví s následkem smrti, a za to by chtěl trest maximálně 25 let.