Vyšetřovatelé se domnívají, že ano, i když konečné slovo vyřkne až soud. „Je důvodně podezřelý. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání pro trestný čin loupeže,“ uvedla brodská policejní mluvčí Jana Mazourová.

Kriminalisté nepouštějí nikoho rádi do své „kuchyně“, a tak není známo, jaké vyšetřovací postupy policii k mladíkovi přivedly – zda pomohl záznam z bezpečnostní kamery, výpovědi svědků, anebo byl mladík třeba náhodně zadržen kvůli jinému prohřešku.

Ví se ale, že proti němu svědčí zkouška na „detektoru lži“. „Fyziodetekčnímu vyšetření se podrobil dobrovolně. Jenže pro něj nedopadlo zrovna dobře,“ vysvětlila policejní mluvčí.

„Dopadení by byla dobrá zpráva. Otázka však zní, zda to odradí další případné zájemce o něco podobného,“ řekl Karel Lorenc ze společnosti, která pumpu provozuje.

Přepadení byla celá série

Připomeňme, že na začátku roku bylo Havlíčkobrodsko svědkem celé „šňůry“ přepadení čerpacích stanic. Nejdříve došlo k ozbrojené loupeži v Pražské ulici v Brodě. Tento čin působil až úsměvně amatérsky – muž s pistolí si cpal peníze volně do kapes, a když mu popadaly na zem, položil si zbraň na pult a začal je sbírat. Být v obchodě duchapřítomný prodavač, možná by agresor s rukama nad hlavou putoval rovnou do náruče policistů. Ti ale pachatele loupeže krátce nato dopadli stejně.

Nevyřešený naopak zůstává zločin, který na sebe po přepadení v Brodě nenechal dlouho čekat. Dne 20. ledna se loupilo na benzince ve Skuhrově, kde si muž maskovaný černou pletenou kuklou řevem a namířenou pistolí vynutil na prodavači šestnáct a půl tisíce korun.

Benzinka v Chotěboři u výpadovky na Golčův Jeníkov pak byla přepadena bez jednoho dne právě měsíc poté, a také ve večerních hodinách.
Zda by mohly mít tyto dva případy stejného „autora“, se podle policie zatím nedá říci. Sedí popis postavy lupiče, kterou obsluha v obou případech popsala jako menší a spíše subtilnější.

Shodná je i černá pletená kukla, ta je ovšem součástí tradičního „lupičského kroje“.