„Stál jsem poblíž Mlejn baru v Havlíčkově Brodě se svou známou, která tam pravidelně venčí psa. Najednou k nám přišel opilý muž a bezdůvodně nás napadl. Slovně a pak i fyzicky. Kopal do psa a pak dokonce i do té paní. Bránili jsme se, ale to víte, jsme už staří. Mě se snažil povalit a dostrkal mě až k řetízkovému zábradlí na rohu Dolní ulice a Kalinova nábřeží,“ popisuje otřesný zážitek Pavel Lang.

„Kdyby tam to zábradlí nebylo, snad by mě klidně hodil na silnici mezi auta. Naštěstí se ale moje známá rychle otřepala a do opilce se pustila. Zarazil se, zavrávoral a pak už nám dal pokoj,“ dodává muž.

Na otázku, ohlásil-li útok na policii, Lang odpověděl, že ne. „Nemám s havlíčkobrodskou policií dobré zkušenosti. Už jednou jsem byl surově přepaden. Obrátil jsem se na policii, vše doložil lékařským osvědčením a nakonec to skončilo jen u přestupkové komise. Nevzdal jsem se a zkusil to ohlásit ještě jednou. Tentokrát prostřednictvím státního zastupitelství a výsledek byl obdobný. Viníkovi se nic nestalo.“

Žasnu, co všechno dokážou zazdít

Pavel Lang neskrývá, že má k práci policie výhrady. „Nežiju ve vzduchoprázdnu. Dívám se, slyším a čtu. Kolikrát žasnu, co všechno policie dokáže zazdít. Jaké události ji nechávají lhostejnou.“

Kriticky se dívá i na působení havlíčkobrodské městské policie. „Vídám často, jak kontrolují park Budoucnost. Jenom se autem otočí u stadionu, maximálně projdou podél rybníka ke gymnáziu. A jít večer po stezce kolem Sázavy? Kdo by si to dovolil? Je to škoda, jde o velmi příjemné místo,“ řekl Lang.

Ředitel Městské policie v Havlíčkově Brodě Jan Pavlík s Pavlem Langem nesouhlasí. „Je hrozné, co se panu Langovi stalo. V každém případě měl napadení hned ohlásit. Nevidím jediný důvod, proč by se tím policie nezabývala. Stačilo vytočit linku tísňového volání a hlídka, buď naše, nebo republikové policie, by určitě na místo incidentu dorazila. A mohlo se to řešit.“

Ředitel Pavlík rozporuje i další Langova tvrzení. „Park Budoucnost naše hlídky kontrolují minimálně třikrát denně. Obdobné je to například i s lokalitami u nádraží nebo Kauflandu,“ konstatuje Pavlík a dodává, že přes léto drží městská policie v těchto místech zvýšenou ostrahu. Cyklostezka podél Sázavy není výjimkou.

„Ne vše, co se v očích veřejnosti jeví jako protiprávní jednání, lze takto právně kvalifikovat. Mnohdy nás samotné mrzí, že nám zákony neumožňují razantnější postup. Je škoda, že veřejnost vztahuje otázky veřejného pořádku jen a jen na městskou policii. Ale stejné úkoly má i Policie ČR,“ dodává Jan Pavlík.

Mluvčí havlíčkobrodské policie Bohuslav Rada k případu Pavla Langa uvedl, že trestní oznámení může on, popřípadě jeho známá, ještě podat.
„Promlčení v žádném případě nehrozí. Nezná-li pan Lang útočníka osobně, může se bránit trestním oznámením na neznámého pachatele. Podá-li ho, policie se incidentem začne okamžitě zabývat,“ řekl Rada.

Majitel Mlejn baru Pavel Štraus si na uvedený incident nevzpomíná. „Škoda, že se pan Lang nerozhodl dřív, mohli jsme mu s případným svědectvím pomoci. O přícházejících i odcházejících hostech máme vcelku přehled,“ svěřil se Štraus.

„Hlídáme si lokál, občas kontrolujeme i prostranství před vchodem. S policií městskou i republikovou spolupracujeme. Když je to nezbytné, voláme je. Někdy je to hrozné, co lidé venku vyvádějí. Pokud by se náhodou v budoucnu někomu něco v okolí Mlejna stalo, klidně ať se obrátí na obsluhu. Zavoláme policii, záchranku. Zkrátka pomůžeme,“ uzavírá Štraus.

Havlíčkobrodský deník se rozhodl do případu Pavla Langa a jeho známé vstoupit. Podá na policii trestní oznámení na neznámého pachatele za poškozeného.

Jaromír Kulhánek, Jan Typlt