K tragédii došlo 19. července loňského roku. „Vůbec nevím, co mě to napadlo,“ kroutil hlavou při hlavním líčení J. Š., kterého státní zástupkyně viní z toho, že při hádce udeřil svého otce kladívkem do hlavy. Osmasedmdesátiletý muž pak na následky krvácejícího zranění zemřel.

Obžalovaný v osudný den, stejně jako jeho otec, popíjel alkohol. „Chtěl jsem se dívat na televizi, ale táta mě začal urážet. Říkal, že pořád jen piji, že nic neumím a že se kamarádím s nesprávnými lidmi. Snažil jsem se ho uklidnit, ale nešlo to,“ vypovídal před soudem J. Š.

Jiná výpověď

Podle státní zástupkyně se proto obžalovaný zvedl a šel do svého pokoje, kde vzal kladívko. „Vůbec si nevzpomínám, že jsem ho měl v ruce. Jen si pamatuji, jak jsem do táty strčil a on skončil na zemi. Při pádu se ještě praštil o sporák. Všude byla spousta krve a já propadl panice. Opravdu si ale nevybavuji, že bych držel kladívko,“ tvrdil před soudem třiapadesátiletý muž.

Jeho čtvrteční výpověď se ale rozcházela s tím, co řekl na policii dva dny po incidentu. Tehdy totiž strážcům zákona přiznal, že pro kladívko do pokoje šel a otce s ním praštil.

Místo aby obžalovaný po napadení zavolal záchranáře, otce umyl a donesl ho do postele. „Říkal mi, ať to krvácení zastavím, použil jsem proto nějaké hadry. Na tátu jsem se celou noc chodil dívat. Naposledy jsem s ním mluvil o půlnoci, říkal, že je unavený a chce spát. Seděl dokonce i v křesle, kam se sám přemístil z postele,“ podotkl J. Š.

Ráno našel obžalovaný podle svých slov otce mrtvého. „Než jsem kontaktoval záchranáře a policisty, tak jsem uklidil. Nechtěl jsem, aby přišli do nepořádku. Věci od krve jsem vyhodil do popelnice a špinavé koberce a peřiny jsem vynesl na půdu. Pak jsem setřel podlahy,“ dodal J. Š., který podle psychologa trpí mentální retardací.

Léky na ředění krve

Osmasedmdesátiletý muž by podle soudního znalce nezemřel, pokud by mu byla ihned po napadení poskytnuta lékařská pomoc. „Rána totiž sama o sobě nebyla nijak závažná. Problém byl ale v tom, že muž bral léky na ředění krve, a proto také vykrvácel,“ uvedl soudní znalec.

Rozsudek nad J. Š. včera soudkyně nevynesla. Hlavní líčení bylo kvůli vyslechnutí dalších svědků odročeno na 12. května.

Bratr: Tušil jsem, že se stane něco zlého

Podle bratra obžalovaného osmasedmdesátiletý otec J. Š. často provokoval. „Pořád na něj křičel, že hodně pije, že nepracuje nebo že nic neumí. Někdy se to už nedalo vydržet. Občas jsme se chytli i spolu. Odstěhoval jsem se proto, hned jak jsem se oženil,“ vyprávěl při hlavním líčení u havlíčkobrodského okresního soudu.

Jak dodal, za svoji rodinou do Ledče nad Sázavou dojížděl dokud žila jejich maminka. „Jezdil jsem tam hlavně kvůli ní. Když se ti dva začali hádat, snažila se je vždycky nějak uklidnit. Kolikrát jsem jí říkal, jestli by raději nechtěla jít do domu s pečovatelskou službou,“ doplnil dále bratr třiapadesátiletého obžalovaného.

Podle jeho slov bylo jen otázkou času, kdy se mezi otcem a jeho bratrem stane něco zlého. „Víte, kdyby mi někdo zavolal, že ti dva leží v nemocnici, protože se poprali, ani by mě to moc nepřekvapilo. Ale, že to dopadne takhle tragicky, jsem opravdu nečekal,“ podotkl.

Třiapadesátiletý J. Š. nedal podle svého bratra nikdy najevo, že by se chtěl od svého otce odstěhovat. „Víte, on by si sám nic jiného sehnat nedokázal. Neuměl si svůj život totiž zorganizovat. Nikdy mě ani nepožádal o pomoc, a to jsme se přitom potkávali,“ dodal ve čtvrtek u hlavního líčení bratr obžalovaného.