Zdravotník havlíčkobrodské nemocnice si tak bude muset za sedm vražd pacientů a deset pokusů o ně odsedět za mřížemi doživotní trest. Podle advokáta Petra Zelenky Jana Herouta bylo jednání u nejvyššího soudu neveřejné. „Opravdu mě to mrzí. Doufal jsem, že tam budu moci ještě něco říci,“ sdělil redaktorům Deníku Jan Herout.

Jak dodal, o rozhodnutí nejvyššího soudu se dočetl v médiích. „Oficiální vyjádření jsem zatím neobdržel,“ doplnil jihlavský advokát. Petr Zelenka dostal výjimečný trest za to, že jako zdravotní bratr podával na havlíčkobrodském oddělení ARO od května do září 2006 pacientům neordinované dávky léku na ředění krve heparin, po kterých vykrváceli.

Podstatou celého dovolání k nejvyššímu soudu mělo být to, že Zelenka neměl pacienty nikdy v úmyslu zabít. Chtěl pouze akci, aby se na oddělení něco dělo a on mohl pomáhat. „Navíc není ani po jednání u krajského či vrchního soudu zřejmé, zda všichni pacienti na heparin, který jim Zelenka podal, opravdu zemřeli,“ řekl před časem Deníku Jan Herout.

Výjimečný trest si Zelenka odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brně je již konečné.