„Obžalovaný svým jednáním naplnil skutkovou podstatu trestného činu úmyslné ublížení na zdraví s následkem smrti. Obžalovaný se také ke svému činu několikrát přiznal,“ dodala státní zástupkyně s tím, že navrhuje, aby byl uznán vinným.

Obhájkyně se při své řeči zaměřila na sociální prostředí obžalovaného. Podotkla také, že má námitky k popisu provedení trestného činu. Obžalovaný prý pouze do svého otce strčil, ten upadl na elektrický spotřebič a v důsledku pádu začal krvácet.

Obžalovaný měnil své výpovědi

To se ale přímo rozchází s výpovědí J.Š. dva dny po činu. Na policejní vyšetřovně přiznal, že otce kladívkem skutečně uhodil. „Můj klient nesouhlasí s tím, že způsobil smrt. I podle lékařského posudku nebyla tržná rána natolik závažným zraněním, aby poškozený zemřel. Příčinou smrti bylo vykrvácení poškozeného, který užíval lék proti srážlivosti krve,“ uvedla dále obhájkyně.

Podle obhajoby patří mezi polehčující okolnosti i lehká mentální retardace obžalovaného a poruchy osobnosti . Navrhla proto zproštění obžaloby, případně ochranné léčení psychiatrické a protialkoholní a to ústavní léčbou.

Senát dal ale za pravdu žalobkyni. „Senát shledal obžalovaného vinným a udělil mu trest ve výši čtyř a půl let nepodmíněně ve věznici s ostrahou. Současně bude probíhat i ochranné ústavní protialkoholní léčení,“ uvedla předsedkyně senátu Hana Koubková.

„Obžalovaný dříve přiznal, že chtěl otce umlčet, aby se mohl v klidu dodívat na film. Poté, co už byl otec mrtvý, uklidil celý byt a zavolal záchrannou službu. Byl tedy prokázán nepřímý úmysl zabít,“ odůvodnila rozhodnutí předsedkyně senátu.

Obhajoba i státní zástupkyně si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Příčinou trestného činu byla 19. 7. 2008 hádka mezi J.Š. (53) a jeho otcem (78). Aby otce obžalovaný umlčel, došel si pro kladívko a uhodil jej do levého spánku. Muž začal krvácet a po několika hodinách bez pomoci zemřel.

Andrea Bartůňková, Lucie Kubíková