Cedule, označující začátek a konec obce, ležely v příkopu. Rodině bydlící naproti kulturnímu domu někdo urval plechové schránky, jejich sousedům zase pobíhali po venku králíci vypuštění z kotců. „Ráno jsme se vzbudili a soused nám povídá, že nám na zahradě běhají králíci. Dva jsme stačili pochytat, další utekli. Nejspíš se k nám dostal někdo zadem přes plot a otevřel spodní dvířka králíkárny,“ popsal Tomáš Štěrba, který bydlí přes ulici proti diskotéce.

Starosta Sobíňova Václav Ležák říká, že to byl výjimečný případ a věří, že se jen tak opakovat nebude. „Donedávna byl i během prázdnin docela klid. Je pravda, že teď byla jedna diskotéka divočejší, ale já doufám, že se mladí vyblbli a dalšího vandalství se nedočkáme,“ sdělil starosta reportérům Deníku. S tím částečně souhlasí i Štěrba, který říká, že jindy bývá pouze hluk, na který si za ta léta se sousedy už zvykli.

Obec škodu neplatí

Iveta Bílková ze Sobíňova, která sama diskotéku občas navštíví, podotýká, že jako obyvatelku ji ničení věcí v obci štve. „Ale jinak bydlím až dole v Sopotech a tam se nic neděje,“ dodala.

Vyvrácené cedule a další škody, které se objevují zejména během sobotního rána, však nemusí obec hradit ze svého. „Smlouva je taková, že nápravu podobných škod řeší majitel diskotéky, kterému kulturní dům pronajímáme. Už během páteční noci by měl chodit po venku a kontrolovat, jestli se něco neděje,“ vysvětlil Ležák s tím, že i obyvatele s jejich stížnostmi odkazuje na nájemce.

Dohlížet na pořádek před diskotékou občas přijede i státní policie, na záškodníky však bývá krátká. „Naše hlídky tam samozřejmě jezdí, ale my nemůžeme uhlídat všechno, přece jen máme rajon od Krucemburku po Seč,“ uvedl velitel obvodního oddělení Policie ČR v Chotěboři Jaroslav Doležal. Podle jeho slov už párkrát případy vandalství objasňovali.

„Abychom někoho přistihli při činu, museli bychom tam stát celou noc, což nejde. Ale pokud se v Sobíňově koná diskotéka, bereme to určitě v potaz,“ dodal policejní velitel.

Starosta Ležák ve výsledku fungování diskotéky v obci obhajuje. „Z ekonomického hlediska je to pro obec přínos, nájemce platí sto tisíc korun ročně a sám se stará o vytápění v zimním období a další věci. Kdyby byl kulturní dům pod obcí, zaplatili bychom na něm ročně tak sto třicet tisíc korun. Samozřejmě, fungování diskotéky přináší všelijaké nepříjemnosti, ale jinde jsou na tom mnohem hůř,“ zamyslel se Ležák.

Martina Hromádková