Senát hradeckého krajského soudu v úterý po odvolacím líčení v Pardubicích potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, který uvedený trest udělil tomuto osmapadesátiletému muži koncem května letošního roku. A to za znásilnění ženy středního věku v parku havlíčkobrodské nemocnice. Kromě toho musí obžalovaný poškozené zaplatit devadesát tisíc korun za způsobenou újmu na zdraví. To už při hlavním líčení v Havlíčkově Brodě požadovala, byť neúspěšně, strana obžaloby. Žena stále trpí posttraumatickou psychickou poruchou.

Neodůvodněné odvolání

„Odvolání obhajoby a obžalovaného považuje senát krajského soudu za neodůvodněné. Prvoinstanční soud vinu obžalovaného na základě svědectví a znaleckých posudků dostatečným způsobem prokázal, byť se verze protistran rozcházejí. Také klasifikace trestného činu byla správná. Obžalovaný Josef Otava se dopustil závažného trestného činu,“ konstatoval předseda senátu krajského soudu Aleš Holík. Dodal dokonce, že trest považuje za mírný. „Pohybuje se totiž pod polovinou trestní sazby, která v tomto případě mohla dosáhnout až osmi let odnětí svobody. Zcela odpovídá i zařazení obžalovaného do věznice s ostrahou,“ poznamenal Holík.

Ženě vyhrožoval, že použije nůž

Znásilnění se Josef Otava dopustil na podzim roku 2008. Pod pohrůžkou použití nože měl poškozenou ženu donutit k orálnímu sexu. Obžalovaný, který už byl za obdobný delikt sexuálně-násilného charakteru v minulosti několikrát pravomocně odsouzen, v úterý před soudem opětovně popřel, že by ženu k sexu nutil násilím. „Necítím se být vinen. S čistým svědomím mohu říct, že jsem nikomu nic zlého neudělal. Poškozenou jsem k ničemu násilím nenutil, kdykoliv mohla z míst, kde jsme se pohybovali, odejít,“ řekl mimo jiné Otava. Zopakoval, že on i poškozená byli pod vlivem alkoholu.

Jeho obhájce uvedl, že důkazní situace nastolená obžalobou je zpochybnitelná. „Nebyl vyslechnut jediný přímý svědek, na těle poškozené nebyly shledány stopy násilí a nůž, který měl obžalovaný u sebe mít, nebyl nikdy objeven,“ uvedl obhájce a poukázal na fakt, že ani záznam z kamerového systému není průkazný.

„Navíc nevidím logiku v tom, že by obžalovaný poškozenou po údajném spáchání trestného činu ještě dobrovolně doprovázel. Navíc do míst, kde byli její četní známí na večírku, ze kterého odešla, a kde se mohla snadno dovolat pomoci,“ zdůraznil obhájce.

Soudní znalci už dříve konstatovali, a senát krajského soudu k jejich závěrům přihlédl, že Josef Otava je těžká psychopatická a asociální osobnost trpící patologickou sexuální agresivitou.

Znalci připustili, že chování, z něhož byl muž obviněn, přímo souvisí s ukončením jeho hormonální sexuologické léčby v roce 2007. Označili muže za velmi nebezpečného a doporučili jeho další ústavní sexuologické léčení.