Soudkyně obžalovaného uznala vinným z trestného činu výtržnictví a ublížení na zdraví, vymezila mu úhrnný trest v polovině zákonní trestní sazby a uložila mu povinnost nahradit škodu poškozenému, přestože ji dostal zaplacenou od zdravotní pojišťovny.

„Vzala jsem na vědomí také trestní minulost obžalovaného, kdy byl pětkrát soudně stíhán. Nicméně z posledního výkonu trestu je přes tři roky a také předložil doklad o současném zaměstnání, takže se snaží začlenit do řádného občanského života,“ vyjádřila se soudkyně Hana Doubková.

V minulosti už byl trestán

Naposledy byl Tomáš Zárybnický uznán vinným z rozsáhlé majetkové činnosti a na základě toho si odseděl čtyři roky ve vězení. Potyčka na sobíňovské diskotéce pro něj tedy bude znamenat další zápis do trestního rejstříku.

Podle rozsudku Zárybnický zmlátil napadeného před diskotékou 8. března loňského roku mezi půl druhou a půl třetí hodinou ranní.
Ve venkovních prostorách před kulturním domem napadl Martina Š. poté, co na něj ještě předtím uvnitř kulturního domu zaútočil další chotěbořský násilník. Ten však v průběhu trestního řízení zemřel.

Rozřešení případu komplikovalo soudkyni několik nesourodých výpovědí, z nichž některé šly přímo proti sobě. „Dospěla jsem k závěru, že věrohodnost výpovědí stojících na straně obžalovaného byla zpochybněna, neboť daný svědek měl s obžalovaným nadstandardní styky a svou výpověď tedy vedl se snahou vymanit obžalovaného z trestní odpovědnosti,“ informovala soudkyně Doubková.

Napadený v Sobíňově utrpěl otřes mozku, zhmoždění obličeje, četná poranění měkkých tkání a krvavý výron v podpaží. Kvůli tomu pak musel být měsíc v pracovní neschopnosti.

Sám obžalovaný se v pátek na vyřčení rozsudku nedostavil. Jeho obhájkyně si nechala lhůtu na rozmyšlenou pro podání odvolání, stejně tak i státní zástupce, který hájí práva napadeného.

Martina Hromádková