Žalobce ho vinil z ublížení na zdraví, kterého se dopustil na sklonku loňského roku zaviněním dopravní nehody.

„Vracel jsem se svým osobním autem domů a na silnici mezi Skálou a Věží vjel do ostré zatáčky. Silnice tam byla po dešti kluzká, a přestože jsem nejel nikterak rychle, asi sedmdesátikilometrovou rychlostí, ulítl mi zadek. Snažil jsem se auto ve smyku srovnat, ale nepodařilo se mi to, a čelně jsem se srazil s protijedoucím vozidlem. Cítím se být proto vinen ve smyslu obžaloby a přiznávám, že jsem dopravní nehodu zavinil. Chtěl bych opětovně zopakovat, že toho lituji,“ řekl obžalovaný.

Na otázku soudce Jana Doležala, co dělal těsně po střetu s vozem poškozeného Jana N. z Prahy, odpověděl: „Když jsem se dostal z auta ven, šel jsem k vozu, který jsem srazil. Sedl jsem si k poškozenému a zeptal se ho, je-li v pořádku. Odpověděl mi, že má pod pedálem zaklíněnou levou nohu.“

Po vyproštění a ošetření obou protagonistů havárie, o které se postarali hasiči a zdravotníci, se obžalovaný ještě v sanitce Janu N. omlouval za to, co se stalo. Hovořili o tom spolu ještě v nemocnici. Jan N. to včera u soudu potvrdil.

„Bylo to tak, a kromě toho mě ještě v průběhu několikaměsíčního léčení Jiří Č. minimálně ve dvou případech telefonicky kontaktoval a ptal se na můj zdravotní stav,“ uvedl Jan N. Soudu přiblížil i své zranění, operaci i průběh rekonvalescence. „V noze mám stále implantát. Teprve po roce se dozvím, postihnou-li mne nějaké trvalé následky, nebo ne,“ upozornil soud poškozený.

Jiří Č. požádal soud o podmínečné zastavení trestního stíhání. V závěrečné řeči ho podpořil i jeho obhájce.

Poprvé před soudem

Argumentoval nejen plným doznáním viny obžalovaného, jeho spoluprací při vyšetřování, ale také občanskou bezúhonností Jiřího Č., který nikdy, až do čtvrtečního dne, před soudem nestál. S tím souhlasila i přítomná státní zástupkyně. Konstatovala nicméně, že vina obžalovaného byla plně prokázána. O finanční odškodnění poškozeného Jana N. se už zálohovou platbou postarala pojišťovna. Obžalovaný navíc prohlásil, že je připraven vyrovnat rozdíl, pokud by pojišťovna poškozeného z jakéhokoliv důvodu v plnění pojistné události krátila.

Soudce Jan Doležal se poškozeného Jana N. také zeptal, jestli by souhlasil s eventuálním podmínečným zastavením trestního stíhání Jiřího Č. „Nemám proti tomu vůbec nic. Souhlasím s tím,“ prohlásil Jan N.

Rozhodnutí soudu, který obžalovanému uložil dvouletou zkušební lhůtu, není ještě pravomocné. Žalobce si vzal lhůtu na rozmyšlenou. Obhajoba se na místě práva odvolání vzdala.