Hradecký krajský soud totiž zamítl jeho odvolání proti rozsudku Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, který ho uznal vinným ze spáchání trestného činu úmyslného ublížení na zdraví s následkem smrti a pověřil prvoinstanční soud k tomu, aby obžalovaného vyzval k nástupu trestu.

Útok kladivem

K tragédii došlo 19. července 2008 v Ledči nad Sázavou. Pachatel se kvůli naprosté malichernosti pohádal se svým osmasedmdesátiletým otcem, vzal kladivo a uhodil ho do spánku. Muž začal po útoku krvácet a po několika hodinách bez pomoci zemřel.

Třiapadesátiletý Jiří Šubrt se k činu plně doznal už při policejním výslechu dva dny po události. „Obžalovaný dříve přiznal, že chtěl otce umlčet, aby se mohl v klidu dodívat na film. Poté, co už byl otec mrtvý, uklidil celý byt a zavolal záchrannou službu. Byl tedy prokázán nepřímý úmysl zabít,“ odůvodnila své rozhodnutí z 3. června letošního roku, kdy se konalo hlavní líčení, havlíčkobrodská soudkyně Hana Doubková. Její verdikt později potvrdil i senát Krajského soudu v Hradci Králové.

Soud prvního ani druhého stupně nevzal v potaz argumentaci obhájců obžalovaného, kteří poukazovali kromě jiného na sociální prostředí obžalovaného, jeho mentální handicap a také na poruchu osobnosti.

Obhájci napadli popis činu

Obhajoba uváděla, že má námitky k popisu provedení trestného činu. Obžalovaný prý do otce jen strčil, ten upadl na elektrický spotřebič a v důsledku pádu začal krvácet.

„I podle lékařského posudku nebyla tržná rána natolik závažným zraněním, aby poškozený zemřel. Příčinou smrti bylo vykrvácení poškozeného, který užíval lék proti srážlivosti krve,“ uvedli například obhájci odsouzeného Šubrta.

Andrea Bartůňková, Jaromír Kulhánek