Obžaloba z těchto trestných činů obvinila Naděždu H. ze Světelska. Dopustit se jich měla coby zprostředkovatelka finanční společnosti.

Žalobce uvedl, že obžalovaná přiměla desítky klientů k uzavření smlouvy o půjčce a dohodla se s nimi, že peníze vyinkasuje ona a posléze bude půjčky za ně splácet.

Tímto způsobem si měla přijít na více než jeden milion a čtyři sta tisíc korun. Žena si měla přisvojit i dalších skoro 65 tisíc korun, které vybrala od klientů a měla je přitom odevzdat finanční společnosti.

V neposlední řadě podnikala ve finančnictví bez příslušného oprávnění a na provizích tak měla získat více než 600 tisíc korun.

Až osm let vězení

Klec spadla v dubnu 2008. Naděžda H. už u finanční společnosti, která podrobila její působení auditu, nepracuje. Nyní jí hrozí trest odnětí svobody v délce dvou až osmi let.

„Obžalovaná se hájí tím, že klienti, kteří s ní příslušné smlouvy o půjčce podepsali, od ní také peníze dostali. Bylo to tak i ve vašem případě?“ ptala se včera předsedkyně senátu Hana Doubková celé řady dalších poškozených. Dočkala se však zamítavých odpovědí.

Není vám hamba?

V některých případech se svědci právě v tomto okamžiku obraceli přímo na obžalovanou: „To jste opravdu řekla paní H.? A není vám hamba? Já jsem vám věřila a vy jste mě pak podvedla,“ reagovala zvýšeným hlasem například jedna ze svědkyň. „Půjčila si na mě necelých dvacet tisíc korun. A protože věděla, že jako důchodkyně bych na ně se svou penzí u té společnosti neměla nárok, připsala na smlouvu, že si přivydělávám. Dva tisíce měsíčně,“ zlobila se dál svědkyně.

Odpovědi obžalované se však nedočkala. Naděžda H. mlčela a na svědkyni se ani nepodívala.

Další z poškozených dokonce před soudem vypověděla, že Naděždě H. vyšla také vstříc, bez vědomí svého partnera.

Nevybíravý tlak

„Neumím říct ne. Obžalovaná mi tvrdila, že je ve velmi složité životní situaci. Chtěla jsem jí pomoci,“ uvedla a přiznala, že naopak teď sama musí řešit velmi nepříjemné věci. „Půjčku stále splácím a partner o tom neví. Zpočátku mi ta společnost vyšla vstříc a vzhledem k situaci, která tady s paní H. nastala, souhlasila s nižší splátkou. Teď ale na mě tlačí, abych splácela víc. Pracovnice společnosti, která mě telefonicky kontaktovala, mi nedávno dokonce pohrozila, že to oznámí mému partnerovi, pokud nepřistoupím na vyšší splátky,“ postěžovala si.

Na to předsedkyně senátu i státní zástupkyně okamžitě zareagovaly otázkou, zde se nechce tomuto vydírání bránit trestně právní cestou. „Raději ne,“ sdělila jim svědkyně.

Případ, ve kterém jako poškození vystupují velmi často lidé s nízkými příjmy, samoživitelky, penzisté, ale i invalidní důchodci, soudkyně Hana Doubková včera odročila. A to na počátek prosince.