V průběhu tří let připravili na osmdesát důvěřivců o téměř sedm a půl milionu korun. Ve středu proto stanuli před senátem Okresního soudu v Havlíčkově Brodě a vyslechli si rozsudek.

Předseda senátu Jan Doležal je uznal vinnými a za podvod jim vyměřil tříletý trest odnětí svobody, podmínečně odložený na dobu pěti let. Současně jim uložil i dohled probační a mediační služby a povinnost nahradit škodu, kterou svým počínáním všem poškozeným způsobili.

Princip podvodu byl jednoduchý. „Obžalovaní zveřejnili na internetu inzerát, prostřednictvím kterého nabízeli zprostředkování nebankovních úvěrů. Zájemce, kteří na nabídku zareagovali, vyzvali k zaslání kopií dokladů a také ke složení poplatku. Jeho výše se odvíjela od výše úvěru, který zájemci požadovali,“ vysvětlila Deníku státní zástupkyně.

Dva a půl milionu korun za úvěr

Částky, které si oba podvodníci nechávali průběžně zasílat na své bankovní účty, coby důkaz bonity a movitosti klienta, dosahovaly v některých případech nevídaných sum. „Jedna z poškozených jim dokonce poskytla skoro dva a půl milionu korun,“ poznamenal Doležal.

Peníze, které takto oba podvodníci z lidí vylákali, si dělili a používali pro svou osobní potřebu.

Jan Pešout se k trestné činnosti doznal v plné míře a spolupracoval s vyšetřovateli případu. David Janák se doznal jen částečně. Rozporoval dobu, ve které se měl trestné činnosti dopouštět, i počet lidí, které podvedl. Také on s vyšetřovateli v přípravném řízení plně spolupracoval. Před soudem oba dva svých činů litovali a slíbili, že způsobenou škodu nahradí.

„Našel jsem si druhé zaměstnání. Peníze, které tam vydělám, pošlu lidem, které jsem podvedl,“ dušoval se David Janák. Také Jan Pešout slíbil, že sám, ale i s pomocí rodičů, udělá všechno proto, aby peníze, které z lidí podvodem vylákal, vrátil.

„Podmíněným odkladem trestu vám chceme dát šanci, abyste vše napravili,“ řekl v závěrečné řeči předseda senátu Doležal a dodal, že oba obžalovaní už měli v minulosti se soudy co do činění. Zejména Janák, jehož trestní rejstřík čítá i záznam o loupeži a vyhrožování. „Pokud ale soud zjistí, že své závazky nesplácíte, nebo nedocházíte za probačním úředníkem, vyměřený trest si odsedíte,“ varoval je soudce Doležal.

Rozsudek ještě není v právní moci. Obhájkyně Davida Janáka si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Stejně tak učinila i žalobkyně. „U Jana Pešouta se vzdávám práva odvolání. U Davida Janáka si lhůtu na rozmyšlenou ponechávám,“ konstatovala státní zástupkyně.