Obžaloba z těchto trestných činů obvinila Naděždu H. ze Světelska. Dopustit se jich měla coby zprostředkovatelka finanční společnosti.

Obžaloba uvedla, že Naděžda H. přiměla více než čtyřicet klientů k uzavření smlouvy o půjčce a dohodla se s nimi, že peníze vyinkasuje a posléze za ně bude půjčky splácet. To ale v drtivé většině případů neučinila a tímto způsobem si měla přijít na více než jeden milion a čtyři sta tisíc korun. Žena si měla přisvojit i dalších skoro 65 tisíc korun, které vybrala od klientů a měla je odevzdat finanční společnosti. V neposlední řadě podnikala ve finančnictví bez příslušného oprávnění, a na provizích tak měla získat více než 600 tisíc korun.

Naděžda H. už u finanční společnosti, která podrobila její působení auditu, nepracuje. Nyní jí hrozí trest odnětí svobody v délce dvou až osmi let. Obžalovaná využila svého práva a odmítla u soudu v předcházejících dvou hlavních líčení vypovídat.

Mezi poškozenými jsou také invalidé

Soud proto vycházel z výpovědi, kterou Naděžda H. učinila na policii. Vyplynulo z ní, že peníze potřebovala na zaplacení nájmu provozovny, úhradu sociálního a zdravotního pojištění, opravy v domácnosti a soukromého automobilu nebo na nákup přenosného počítače pro studující dceru.

„Z několika desítek svědků, které už soud vyslechl, zbývají poslední dva. Bez jejich výpovědí ale není možné kauzu uzavřít,“ konstatovala předsedkyně senátu Hana Doubková a případ musela znovu odročit. Zmínění svědci se totiž včera u soudu neobjevili.

Mezi lidmi, které obžalovaná podle obžaloby poškodila, byli muži i ženy, lidé bez práce, senioři a také invalidé. „Někteří z nich přistoupili na výše uvedený scénář opakovaně. Většina z nich dodnes půjčky, ke kterým je obžalovaná přiměla, popřípadě jejich splátky neodevzdala, těžce splácí. Nyní po ní hromadně požadují náhradu škody, kterou jim způsobila,“ poznamenala k případu státní zástupkyně.