Obžalovaný Jiří J. si po takřka dvouhodinovém přelíčení vyslechl verdikt tříměsíčního podmíněného trestu s jednoletým odkladem a odebrání zbraně za trestný čin násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.

Událost se měla stát v září loňského roku, kdy dvaačtyřicetiletý muž údajně v obci Prosíčka u Ledče nad Sázavou napadl svoji manželku a s nabitým revolverem v ruce ji ohrožoval na životě. V pozadí celého činu stojí rozpadající se manželství a spory, které obviněný se svojí, nyní už bývalou, manželkou Věrou J. má. V inkriminované době podle její výpovědi Jiří J. nezvládl psychicky jejich rozchod a po hádce vytáhl jednu z několika zbraní, které doma legálně držel. Revolverem jí v rozrušení mířil na tělo, a proto žena rychle utekla z domu.

Policii zavolala sestra poškozené

Tím ovšem celá záležitost neskončila. Věra J. se domů vrátila pro osobní věci a teprve poté nadobro odešla. K návratu do domu ji měla pomoci i přítomnost řemeslníka, který zde opravoval topení, a právě se vracel z pochůzky.

„Manžel se mě pak ještě snažil přesvědčit, abych u něj zůstala, ale já jsem se ho již bála,“ vypověděla postižená žena. Ta šla domů ke své matce a poté její sestra zavolala policii. Žena ještě dodala, že se u muže s podobným chováním se zbraní v ruce setkala poprvé. Již dříve prý ale v kauze figurovaly i výhružné SMS zprávy. Proti tomu se obviněný hájil tím, že je jako první neposílal a pouze odepisoval současnému příteli své manželky.

Jiří J. pak byl v odpoledních hodinách zadržen ve svém domě policií a po výslechu na deset dní vykázán z domu. Během této lhůty se zatím jeho žena z rodinného domku definitivně odstěhovala.

Chce se zbavit zodpovědnosti?

Její bývalý muž však s obviněním ani v nejmenším nesouhlasil. „Ničeho takového jsem se v žádném případě nedopustil. Ona si celou záležitost vymyslela, aby na mě shodila odpovědnost před svojí rodinou za rozpad našeho manželství,“ poznamenal obviněný.

Navíc jde také o peníze,“ uvedl na chodbě před soudní síní . Jeho názor pak oficiálně potvrdil i jeho obhájce ve své závěrečné řeči.Podle Jiřího J. byly zbraně v té době bezpečně uloženy v trezoru a nikdo s nimi nemanipuloval. V jeho prospěch mluvila i výpověď řemeslníka, který v domě pracoval, a ten před soudem uvedl, že si žádného podivného chování nevšiml. Zároveň ale připustil, že dvakrát během dne z domu odjel.

V rozpadajícím se svazku figurují i dvě děti. Obě byly předvolány na svědeckou lavici, ale patnáctiletý syn odmítl vypovídat a osmnáctiletá dcera se nedostavila pro nevolnost. Vypovídaly však příbuzné poškozené ženy. Zvláště výpověď její matky byla dosti emotivní.

„Dcera přiběhla domů a rozrušeně mi řekla, že ji chtěl manžel zastřelit,“ řekla roztřeseně postarší žena.

Slovo proti slovu

V celém případu se objevilo několik nejasností a nakonec celá záležitost v podstatě stála na slovu jednoho z bývalých manželů proti slovu druhého. Státní zástupce nakonec ve své závěrečné řeči uvedl, že podrobné výpovědi napadené lze uvěřit.

Státní zástupce nakonec ve své závěrečné řeči uvedl, že podrobné výpovědi napadené lze uvěřit. „Na základě této výpovědi by měl být Jiří J. vinen. Polehčující okolností by pro něho mělo být to, že se dříve žádného trestného činu nedopustil,“ prohlásil státní zástupce Lukáš Vodička. Obhájce obžalovaného naopak tvrdil, že jistota viny v této kauze neexistuje a jeho klient jakýkoliv prohřešek rezolutně popírá.

„V tomto případě by měl být trest uložen pouze v případě, že existuje nejvyšší možný stupeň jistoty viny, což “ dodal ke své řeči Tomáš Novotný.
Jiří J. byl nakonec soudkyní shledán vinným a odsouzen k tříměsíčnímu trestu s jednoletým odkladem a ke zabavení použité zbraně. Jestliže mu budou odebrány i ostatní pistole, to se teprve bude řešit.

„Poškozená svoji výpověď během vyšetřování nezměnila a obžalovaný je schopen zkratkovitého jednání. Navíc na místě musela skutečně zasahovat policie a již dříve docházelo ke slovním potyčkám a násilí. Důkazy podle mého názoru svědčí o vině, a nevidím tedy důvod poškozené nevěřit,“ konstatovala soudkyně Hana Doubková. Státní zástupce se vzdal práva na odvolání, advokát obviněného si zákonnou lhůtu na případné odvolání ponechal.