Ústřední postava obžaloby, dvaadvacetiletý muž z Chotěboře, byl viněn z loupeže. Další tři mladíci na lavici obžalovaných se zpovídali z trestného činu podílnictví.

Událost, které se dvouhodinové soudní jednání věnovalo, se stala na sklonku loňského července. V baru 20 pod náměstím Tomáše Garrigue Masaryka v Chotěboři asi hodinu před půlnocí udeřil již podnapilý hlavní obžalovaný Vojtěch G. pětašedesátiletého Jiřího K. a následně mu z kapsy zcizil peněženku s finanční hotovostí a doklady. Pak z baru rychle utekl a následně si v nedaleké uličce se svými spolupachateli, kteří jsou také z Chotěboře zhruba dvoutisícový lup rozdělil.

Hlavní viník, který již byl v minulosti trestán, se ke svému činu přiznal. Prubířským kamenem případu se ale staly dohady, zda Vojtěch G. poškozeného udeřil za účelem loupeže, nebo zda chtěl pouze hájit dívky, které se s ním v inkriminovaný moment nacházely.

Videozáznam

„Jiří K. obtěžoval a osahával kamarádky, které byly v baru s námi, a protože se mi to nelíbilo, tak jsem ho praštil. Nenapadl jsem ho kvůli krádeži peněženky,“ tvrdil obžalovaný. Jeho slova potvrdili i jeho společníci.

Státní zástupce jim však nevěřil. Na videozáznamu, který byl u soudu přehrán, totiž podle něj nebylo fyzické obtěžování zřejmé a ani nebylo vidět, že by se dívky od muže distancovaly. Ve výpovědích zaznělo, že se Vojtěch G. chystal peněženku odcizit již v průběhu večera.

„Počet důkazů je podle mého názoru dostatečný a účelové jednání obžalovaného je naprosto zřejmé,“ prohlásil státní zástupce Lukáš Vodička. Celá věc byla navíc ztížena tím, že sám poškozený se k celé události nemohl vyjádřit, neboť se v současné době není fyzicky schopen vypovídat.

Trest za krádež

Vojtěch G. nakonec odešel od soudu s patnáctiměsíční podmínkou, přestože státní zástupce pro něj požadoval až tři roky ve věznici s ostrahou. „Případ nakonec není možné hodnotit jako trestný čin loupeže, ale jako krádež. Proto musí být trestní sazba zmírněna u všech obžalovaných,“ konstatovala při odůvodňování rozsudku předsedkyně senátu Hana Doubková.

Další obžalovaní Igor G. a Pater M. dostali podmíněný trest na šest měsíců. Čtvrtému z lavice obžalovaných Marku T. bylo uloženo tři sta hodin veřejně prospěšných prací. Všichni obvinění se vzdali práva na odvolání. To si však prozatím ponechal státní zástupce.