Soudkyně Hana Doubková neměla během jednání rozhodně lehkou úlohu. Obžalovaný, který trpí psychickými problémy, měl v průběhu přelíčení mnoho výhrad k výpovědím svědků i soudního znalce, a tak se přelíčení nakonec protáhlo až na čtyři hodiny. Jedna ze svědkyň dokonce odmítla v přítomnosti obviněného vypovídat.

Událost se stala 4. dubna tohoto roku časně ráno v rodinném domku v Perknově. Obžalovaný se dožadoval vstupu do domu, ve kterém se v inkriminovanou dobu nacházela jeho matka a synovec s přítelkyní. Ti mu i přes jeho naléhání neotevřeli, a muž pak rozbil okno a začal se dobývat do domu. Rodina se musela schovat do místnosti s pevnými dveřmi. Rozčilený a opilý Milan L. pak křikem vyhrožoval svému synovci smrtí. Vystrašená rodina musela na místo několikrát volat policii.

Museli se ukrýt

„Strýc se dostal oknem do domu, rozbil skleněnou výplň dveří, a proto jsme se museli schovat do jiné místnosti. Pak mi začal vyhrožovat, že mi zlomí vaz a že mě zabije. Byli jsme velmi vystrašení a sám jsem se pro případ, že by se dostal až k nám, musel ozbrojit na obranu alespoň skleněnou vázou,“ popisoval dramatické události Daniel F. Jeho verzi u soudu shodně potvrdila i jeho přítelkyně a jeho babička – matka obžalovaného.

Problémy s obviněným se rodině podle jednotlivých svědectví kumulovaly již delší dobu a muž po nich měl několikrát půtky s policií. Navíc vše umocnila rvačka, která vypukla den předtím. Obžalovaný, který byl již před několika lety soudně z domu vystěhován, při ní napadl svoji sestru Ilonu F. a silou ho museli zpacifikovat její manžel se synem. Milan L. pak podle svojí verze odešel na vlak do Humpolce. Ten mu ale ujel, obviněný se ještě zdržel v jednom z brodských barů a v časných ranních hodinách vyrazil k domu.

Vina byla prokázána

„Není ale pravda, že bych někomu vyhrožoval smrtí. Navíc, pokud bych se skutečně chtěl dostat do místnosti, ve které byli schovaní, mohl jsem tam vlézt přes balkon,“ vypověděl Milan L.

Státní zástupce Lukáš Vodička ve svém projevu požadoval mimo jiné i zákaz pobytu na území Havlíčkova Brodu minimálně na tři roky. To obžalovaného evidentně zaskočilo. „Pokud by mi byl uložen tento trest, skočím ze střechy,“ vyhrožoval muž před soudem.

Za svoje jednání byl nakonec Milan L. soudkyní Hanou Doubkovou odsouzen k devítiměsíčnímu trestu s dvouletým podmíněným odkladem, zákazu jakéhokoliv pokusu kontaktovat rodinu své sestry, k peněžité pokutě, dohledu mediační službou a dvouletým zákazem pobytu v Havlíčkově Brodě.
„Nemá cenu dále zkoumat výpovědi svědků. Ty zcela jasně prokázaly jeho vinu,“ uvedla při odůvodňování trestu Doubková.

Proti výroku okresního soudu se obžalovaný na místě odvolal, státní zástupce si ponechal zákonnou lhůtu na rozmyšlenou.