Zloději přitom berou zboží někdy jen v ceně několika desetikorun. Mezi přistiženými převažují ženy, které se ale kupodivu dovedou ke strážcům pořádku chovat až nebývale hrubě.

Jen strážník ukončí kontrolu obchodu a za půl hodiny zloděj ukradne kostku másla. Přesně to se stalo v chotěbořském Penny Marketu. Pachatelkou byla 31letá žena. „Nelíbilo se jí však, že byla odhalena, a tak byla hrubá na strážníky i na další osoby. U některých skupin našich obyvatel je to poměrně standardní chování,“ konstatují chotěbořští strážníci. Zlodějce byla proto uložena nejvyšší možná bloková pokuta.

Hned další den se o totéž pokusil 61letý muž, tentokráte v chotěbořské Doubravce. Zachtělo se mu kostky másla. Ten však svůj čin agresivně nekomentoval, jen dodal, že mu to máslo nějak „žluklo“. I jemu byla uložena bloková pokuta.

Krade se dál. V obchodě Penny dvakrát po sobě a vždy se jednalo o příslušnice „něžného pohlaví“. Nejprve odcizila 54letá žena potraviny za 128 korun a zanedlouho poté 75letá žena cukrovinky za 11,90 korun. Krádež se jí ale pořádně prodražila. Přivolaní strážníci přistiženým zlodějkám uložili blokovou pokutu ve výši 1000 korun. S krámskými zloději se naopak moc často nepotýkají městští strážníci ve Světlé nad Sázavou. „Ve Světlé šetříme maximálně necelou desítku případů ročně,“ říká vedoucí strážníků Zdeněk Novák. Je to hned z několika důvodů. „V počtu tří strážníků nezabezpečujeme nepřetržitý provoz a tudíž nemáme aktivní telefonní linku 156. Proto většinu těchto krádeží řeší policie,“ vysvětlil Novák.