Okresní soud v Havlíčkově Brodě včera projednával případ nebezpečného pronásledování, ve kterém figurovaly stovky výhružných a vulgárních textových zpráv.

Postarší muž z Ledče nad Sázavou čelil obvinění, že od března do května letošního roku zasílal své bývalé družce anonymní textové zprávy, které v ní budily obavy o její bezpečnost i o bezpečnost jejích blízkých.

„Za celou dobu našeho soužití jsme se nepohádali, nezvýšili jsme na sebe hlas. Po celou dobu vztahu jsme mimo domov komunikovali pomocí textových zpráv. Posílali jsme si jich denně desítky,“ vypověděl u soudu obžalovaný, který tvrdil, že zprávy, které poškozené odesílal, se týkaly hlavně péče o jejich společnou dceru. Zároveň popřel, že by jí posílal urážlivá nebo výhružná sdělení.

Jeho bývalá partnerka však měla na celou záležitost odlišný názor. Nechutné zprávy jí chodily hned z jedenácti různých telefonních čísel. Nezůstalo však jen u toho. „Pak bylo poškrábané auto a přišla mi zpráva: Příště to budeš ty, ne auto,“ vypovídala.

Chyběl objektivní důkaz

Za původce těchto útoků označila svého bývalého druha. Na otázku, proč zrovna jeho, odpověděla, že si nedovede logicky odůvodnit, proč by ji mělo nenávidět hned jedenáct lidí. Podle ní také její rozchod nikoho kromě ní a jejího partnera nezajímal.

„Je to esemeskový maniak. Když jsem mu neodpověděla, zavolal. Když jsem to nezvedla, přijel. Připadala jsem si sledovaná. Chtěla bych, aby mě už neobtěžoval,“ řekla na adresu obžalovaného.

Dvě různá stanoviska provázela i závěrečné řeči. „Chybí objektivní důkaz, že hanlivé textové zprávy byly zaslány mým klientem,“ uvedla mimo jiné obhájkyně obžalovaného.

Soudkyně se nakonec rozhodla trestní stíhání zastavit. Za posílání textových zpráv své bývalé družce už byl totiž jednou potrestán. „Dospěla jsem k závěru, že policie neměla případ postupovat Městskému úřadu v Ledči nad Sázavou. Pokud už byl obžalovaný postižen napomenutím, nelze ho za stejnou věc potrestat podruhé,“ vyjádřila se v rozhodnutí soudkyně Hana Doubková.

Zuzana Klementová