Takový byl konečný výrok soudního senátu u Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, který se v úterý zabýval zločinem loupeže a přečinem krádeže. Těch se dopustil devětatřicetiletý muž slovenské národnosti, který má trvalé bydliště zapsané v Sobíňově.

Již čtrnáctkrát trestaný Slovák Drahomír F., který byl teprve před šesti měsíci propuštěn z vězení, se další trestné činnosti dopustil 27. května letošního roku. Muž, který jako brigádník pracoval na pile v Raňkově u Chotěboře, nejprve z areálu svého zaměstnavatele po pracovní době ukradl osmdesát metrů měděného kabelu. Poté odjel do Chotěboře a v baru na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka vytáhl z kapsy peněženku s asi dvěma tisíci korunami ženě, která s ním vybírala hudbu do jukeboxu. Tím ale celý výčet nekončí.

Brutální útok

Brzy ráno druhého dne, zhruba okolo čtvrté hodiny, šel obžalovaný ještě do baru Pegas v Palackého ulici. Tam si nejprve objednal kávu a zřejmě na kuráž panáka vodky. Už při tom však asi přemýšlel, jak by se mohl zmocnit peněz, které byly uzamčeny za barem. Přitom mu bylo jedno, že není maskovaný a místnost snímá bezpečnostní kamera. Loupež ale přesto plánoval s určitým rozmyslem.

„Nejprve po mně chtěl koště a kýbl vody, že prý se mu stala na záchodě nehoda a je třeba vše uklidit. Tím mě nejspíš chtěl vylákat, abych z místnosti odešla,“ uvedla před soudem servírka Jana L. Ta mu ale na jeho průhlednou fintu neskočila, proto mnohokrát trestaný recidivista přistoupil k mnohem tvrdší akci. Dostal se za bar, servírce zakroutil ruku za záda, povalil ji na zem a chtěl po ní klíče od zásuvky s penězi.

Žena se sice statečně bránila, pokusila se neozbrojeného muže praštit lahví vodky, ale nakonec brutálnímu útoku podlehla a peníze ve výši zhruba třiatřiceti tisíc korun mu vydala. Incident byl ale zřetelně zaznamenán na kameře. Poté recidivista z místa utekl ke své známé, tam ho však záhy dopadla přivolaná policie.

Nutno dodat, že obžalovaný se ke všem těmto činům přiznal, hájil se ale tím, že byl omámený vlivem prášků zkombinovaných s alkoholem.
„Ten den mi bylo zaměstnavatelem oznámeno, že kvůli exekuci mi bude vyplácena pouze minimální mzda, a to na mě velmi dolehlo. Proto jsem si vzal prášky na uklidnění a pil na ně i alkohol a nejprve jsem kradl na pile. Na události z obou barů si už pamatuji jen velmi matně, přesto přiznávám, že se opravdu staly,“ hájil se muž, přestože jeho první výpověď před policisty byla dosti podrobná.

O vině obžalovaného, kterého do soudní síně přivedla z vazby vězeňská eskorta, nebylo pochyb. Před vynesením rozsudku šlo tedy spíše o to, jak vysoký trest si cizinec od havlíčkobrodského soudu odnese. Státní zástupkyně Zdeňka Tomanová požadovala pro odsouzeného osm let nepodmíněně, obhájce se snažil zasadit o trest pod hranicí pěti let odnětí svobody.

Nepřecenili doznání

Senát nakonec rozhodl o nepodmíněném trestu v délce sedmi let. „Obžalovaný jednal násilným způsobem a s rozmyslem. Věděl dobře, co dělá, jak se pohybuje a kudy uteče. To vše bylo jasně vidět ze záznamu i z výpovědí svědků. A není možné přeceňovat jeho doznání, protože důkazy hovoří jednoznačně,“ dodala v odůvodnění předsedkyně senátu Hana Doubková.

Státní zástupce ani obhajoba se k případnému odvolání prozatím nevyjádřili. Rozsudek tak není v právní moci.

Miroslav Včela