K události došlo v říjnu loňského roku na Havlíčkobrodsku.

Hradecký soud tak potvrdil výši svého rozsudku z letošního dubna, pouze změnil právní kvalifikaci. Doplnění důkazů mu uložil svým verdiktem vrchní soud. Rozsudek ale není stále pravomocný. Obhájce obžalovaného se totiž proti němu odvolal.

Podle předsedy senátu Jiřího Vacka se nepodařilo zjistit, že by obžalovaný během útoku na dívku učinil úkony k tomu, aby měl s poškozenou pohlavní styk. Soud proto Čapka potrestal namísto pokusu o znásilnění za vydírání.

„Za této důkazní situace jsme dospěli k tomu, že jeho jednání naplňuje podstatu trestného činu vydírání,“ řekl Vacek. Soud obžalovanému uložil také ústavní sexuologické léčení.

Obžalovaný se před soudem k útoku přiznal, odmítl však, že by dívku chtěl znásilnit a zavraždit. Podle obžaloby se Čapek pokusil stopařku znásilnit za použití násilí a pohrůžek. K pohlavnímu styku nedošlo, protože se dívce podařilo ubránit. Následně se Čapek podle spisu dívku pokusil zavraždit, aby zakryl své předchozí jednání.

Dívka se aktivně bránila

„K dokonání trestného činu vraždy nedošlo v důsledku aktivního odporu poškozené a vyčerpání obžalovaného. Ten následně svého jednání zanechal, vstal a z místa odjel,“ stojí v obžalobě.

Dívka při útoku utrpěla podlitiny v obličeji, podlitinu na levém rameni a v oblasti pravého boku, od události také trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Vrchní soud uložil nové projednání případu poté, co obhájce obžalovaného předložil znalecký posudek Želmíry Herrové, která uvedla, že pokus o znásilnění i o vraždu byly motivovány sexualitou obviněného.

„Ovládací schopnosti obviněného byly podstatně snížené,“ uvedla ve svém znaleckém posudku psychiatrička Želmíra Herrová.

Oproti tomu původní znalkyně tvrdí, že se obžalovaný škrcením poškozenou snažil umlčet. Krajský soud proto v pondělí vyslechl znovu všechny znalkyně.

Obhájce kvůli rozporům v jejich posudcích navrhl vypracování dalšího, tentokráte revizního posudku. Soudní senát ale tento jeho návrh zamítl.

ČTK a reportéři Deníku