Kyberšikana, tedy osočování či zesměšňování spolužáků, ale i učitelů, prostřednictvím internetu či mobilního telefonu, je problém, který se týká i dětí na Vysočině. Zde se však zřejmě projevuje v daleko menším měřítku než v některých jiných regionech.

Tento závěr zřejmě lze odvodit z faktu, že až na jednu výjimku žádný z namátkou oslovených ředitelů škol na Vysočině neuvedl, že by s kyberšikanou měli na škole konkrétní zkušenosti.

Vyloučit to nelze

Podle jednoho svědectví od ředitelů škol se však jeden ředitel gymnázia na Vysočině objevil vyfotografovaný na internetové sociální síti facebook v „netypické pozici“. I tento skutek degraduje lidskou důstojnost, může se snažit vyvolat posměch a je zahrnut do kategorie kyberšikany. Jinak se ale oslovení ředitelé škol shodují: „Prakticky vůbec se s tímto problémem nesetkáváme. Mám ale vnuka v Praze a tam to bují ve velkém,“ uvedl ředitel Základní školy Hradská v Humpolci Pavel Bílek.

Jeho kolega z Pelhřimova Luděk Charouzek zase říká: „My s tím problémy nemáme, nic takového jsme neřešili. Nezachytil jsem, že by takový problém u nás byl, nicméně úplně ho vyloučit nemůžu,“ vyjádřil se Charouzek.

„Zatím to u nás není,“ hovoří v podobném duchu ředitelka gymnázia v Humpolci Hana Havelková a pokračuje: „Na jednom vzdělávacím kurzu jsme se coby učitelé snažili proniknout hlouběji do problematiky kyberšikany, protože zatím je to tak, že studenti jsou v některých ohledech na vyšší úrovni ovládání počítačů než my, starší kantoři. Jsme si vědomi, že nebezpečí kyberšikany tady je, ale chybí nám metodický pokyn, jak se k tomu postavit.“

Ředitelka jihlavské Pedagogicko-psychologické poradny Hana Kabelková také říká, že psychologickou pomoc obětem trýznění kyberšikanou dosud poskytovat nemuseli. „Zatím žádný případ nebyl. Mluvilo se tady snad o dvou případech natáčení na mobil, takové věci se zřejmě někde vyskytly. Ale k nám se nikdo v podobné souvislosti neobjednal,“ vzpomíná Kabelková. Další z psychologických zařízení – Psychocentrum Jihlava se zaměřuje především na partnerské a rodinné poradenství a možná i díky této specializaci dosud žádný případ kyberšikany podle své ředitelky Olgy Hinkové také nezaznamenalo.

V jiných regionech České republiky však podle některých případů, které vyšly najevo, mají s kyberšikanou více zkušeností. Svědčí o tom i fakt, že začátkem školního roku bylo podle internetového portálu Minimalizace šikany zasláno na školy v České republice 750 tisíc informačních letáků pro děti a stejný počet pro jejich rodiče.

Jedná se o osvětové materiály, které měly popsat podstatu problému a naznačit individuální postup jeho řešení.
Jak vyplývá z průzkumu Kyberšikana na českých školách, všeobecné povědomí o tomto termínu mezi školáky je poměrně dost malé.

Co je kyberšikana
Jejím cílem je někomu ublížit nebo ho zesměšnit za použití elektronických prostředků. Jedná se o úmyslné, nepřátelské chování, které se obvykle opakuje. Jednotlivec nebo skupina útočníků ubližuje takovým způsobem, že se oběť nemůže účinně bránit. Kyberšikanou jsou například hanlivé a urážlivé SMS či MMS zprávy, zesměšňující, ponižující obrázky či videa posílaná e-mailem nebo vyvěšená na webu. Tyto činy můžou způsobit obětem značné psychické trápení. Základem je nenechávat si věc pro sebe a vždy se svěřit rodičům nebo učitelům.