To jsou „disciplíny“, kterým se teď zloději na Havlíčkobrodsku věnují velmi intenzivně. Potvrdila to Monika Pátková z preventivně informační skupiny policie v Havlíčkově Brodě.

„Policisté řeší 17 nových případů vloupání do motorových vozidel,“ uvedla Pátková a dodala, že zloději z aut odcizili věci za 160 tisíc korun. „Mnozí majitelé motorových vozidel jsou stále velmi neopatrní. Tašky, kabelky s doklady, penězi, mobilními telefony, kufry s notebooky a další nechávají viditelně na sedadlech v domnění, že tyto věci uzamčené auto ochrání. Bohužel to tak není,“ upozornila Pátková a dodala, že k poslednímu případu vloupání do osobního automobilu došlo v úterý u hřbitova v Krásné Hoře. Policii se přitom daří objasnit jen zhruba každý pátý případ. Vyplývá to ze statistiky roku 2009.

„Policisté řešili celkem 98 případů a vypátrali 20 pachatelů vloupání do osobních vozidel. Objasněnost dosáhla 20,4 procenta,“ doplnila mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová.

Na policii se ale v poslední době obracejí stále častěji i lidé, kteří byli okradeni při nakupování ve velkých supermarketech.

„Za měsíc říjen máme nahlášeno devět nových případů se škodou ve výši padesáti tisíc korun,“ konstatovala Pátková a popsala obvyklý postup zlodějů. „Vyhlédnou si zákazníka, který si tašku nebo kabelku odloží na nákupní vozík, jdou za ním a čekají na vhodnou příležitost. Stačí, aby se nakupující na malou chvíli otočil, a zloděj toho pohotově využije. Poškození často přijdou na to, že nemají peněženku, až u pokladny,“ řekla Pátková a apelovala na nakupující, aby si dávali pozor. „Je dobré nebrat si s sebou vysoké částky a v žádném případě nemít u platební karty zaznamenán PIN,“ zdůraznila Pátková.

Také objasňování těchto případů nebývá snadné. „Z jedenapadesáti případů loňského roku se nám podařilo objasnit pouhých pět. Objasněnost je v těchto případech velice nízká, činí necelých deset procent,“ upozornila Mazourová.

Policejní statistika
Vloupání do osobních vozidel: 98 případů, objasněno 20 (20,4 %)
Krádeže peněženek: 51 případů, objasněno 5 (9,8 %)
Zdroj: ÚO Policie ČR v Havlíčkově Brodě, údaje roku 2009