„Muž se představoval pod smyšlenými jmény a zájemcům zajištění půjčky telefonicky, nebo elektronickou poštou přislíbil, ačkoliv dobře věděl, že jim žádné peníze neposkytne. Zajištění úvěru vždy podmiňoval doložením finanční solventnosti. Jinými slovy: složením určité sumy na čísla účtů, která klientům sděloval. Více než tři desítky lidí na jeho podmínky skutečně přistoupily a postupně mu na účty zaslaly nejméně devět set tisíc korun,“ uvedla mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová.

Podvodně získané peníze muž používal pro svou potřebu, žádnému z poškozených slíbený úvěr nezajistil, nikomu z nich ani složené částky nevrátil.

„Policejní komisař muže proto obvinil z trestného činu podvodu a státnímu zástupci podal návrh na vzetí obviněného do vazby,“ konstatovala policejní mluvčí Jana Mazourová a k případu ještě dodala, že muž byl již za obdobný trestný čin jednou odsouzen, a to k podmíněnému trestu odnětí svobody.

Poškození své peníze již neuvidí

„Jde o typický příklad finanční negramotnosti části české populace,“ komentoval událost finanční makléř Jakub Sýkora z Havlíčkova Brodu.
„Obávám se, že poškození klienti už své peníze nikdy neuvidí,“ poznamenal a připomněl obdobný případ z Vysočiny, ve kterém klientka poslala podvodníkům v zálohách, na slíbený úvěr ve výši dvou milionů, několik stovek tisíc korun.