Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikání ve finančnictví skončilo velkými dluhy

Havlíčkobrodsko – Podnikání ve finančnictví se Petru a Ivetě Beranovým vyplatilo a přineslo jim peníze.

28.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto Deník

Opustili Leštinu u Světlé a ve Zboží koupili a opravili patrový dům. Potud by bylo všechno v pořádku.

Ovšem za uvedenou dvojicí zůstávají zoufalí lidé, často i někdejší klienti, kterým Beranovi v rámci svého podnikání nejprve zprostředkovali různé finanční produkty, a posléze si od nich vypůjčili peníze, které jim doposud nevrátili.

A kromě toho není příjmení Beran neznámé ani orgánům činným v trestním řízení. V souvislosti s případy úvěrového podvodu a zpronevěry.

Jenom sliby

Za hypoteční peníze si Zuzana Peštová s partnerem pořídili domek ve Velkých Chvalovicích na Kolínsku. Úvěr jim v roce 2009 vyřídil Petr Beran.

„Koupili jsme dům a Petr Beran nás krátce poté navštívil a svěřil se nám, že se dostal do nečekané finanční tísně, že jeho žena má vážné zdravotní problémy, a požádal nás o krátkodobou půjčku. Probrali jsme to s partnerem a nakonec jsme se, v dobré víře, rozhodli, že panu Beranovi pomůžeme, a půjčili jsme mu, a to z našich vlastních finančních rezerv, peníze,“ řekla Zuzana Peštová.

Z jedné půjčky ale byly nakonec půjčky dvě, vždy po šestnácti tisících korunách. „To ale není všechno. Dceři jsme založili, opět prostřednictvím Petra Berana, stavební spoření. Podmínkou bylo složení sedmnácti tisíc korun. Beranovi jsme je při sepisování smlouvy dali a on nás ujistil, že je odveze do Prahy na centrálu finančního ústavu a doklad o vložení těch peněz nám přiveze. To se ale už nestalo a po Petru Beranovi se slehla zem. Volali jsme mu a žádali vysvětlení. Vždy to skončilo jeho slibem, že vypůjčené peníze vrátí a doklady ze stavební spořitelny přiveze. Na jaře letošního roku se můj partner do Zboží za Petrem Beranem vydal osobně. Setkal se s ním, vyslechl další přísliby, a to bylo tak asi všechno. Pak už nám nezvedal ani telefon,“ poznamenala Peštová.

Zuzana Peštová s partnerem ale nejsou zdaleka sami, kterým Petr Beran dluží peníze. Své by mohla vyprávět i jeho další klientka z Roztoklat na Kolínsku a také někteří obyvatelé Leštiny u Světlé.

Právě tam stojí také dům, který Beranovým zabavila banka. „Petr a Iveta Beranovi byli v roce 2009 stíháni pro úvěrový podvod. Případ skončil u soudu,“ sdělila mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová a dodala, že v současné době vyšetřuje hospodářská kriminálka případ zpronevěry, kterého se měla dopustit Iveta Beranová.

Přijeli vymahači

„Moje žena je opravdu vážně nemocná a její léčení je nákladné. Já sám jsem byl nějakou dobu v lázních. Proto jsem lidem nezvedal telefon,“ hájil se Petr Beran. Nikterak neskrýval, že si od Zuzany Peštové a jejího partnera z Velkých Chvalovic na Kolínsku, stejně jako od dalších lidí, peníze vypůjčil. „V nejbližší době jim zavolám. A také jim dlužné peníze vrátím. Osobně jim je přivezu,“ dušoval se Beran.

Lidé ve Zboží Petra a Ivetu Beranovy příliš neznají. Zaznamenali ale, že s nimi není něco v pořádku. „Přistěhovali se asi před rokem. Opravili dům, ale moc vidět nejsou. Neřekl bych, že se jim v poslední době nějak daří. Viděl jsem například, jak před jejich domem jednou zastavilo auto. Podle nápisu šlo o vymahačskou firmu,“ řekl muž, který si nepřál být jmenován. Poznamenal ještě, že Iveta Beranová v místním obchodě občas nakupuje na dluh.

Stavební spořitelna, jejíž produkt Petr Beran Zuzaně Peštové a jejímu partnerovi zprostředkoval, už s Beranem ukončila veškerou spolupráci a od jeho praktik se distancovala.

„Vím, že jsme udělali chybu. Budeme se ale bránit a obrátíme se na policii. Chci se také pokusit sehnat co nejvíce lidí, kteří Beranovým půjčili peníze, nebo jim je dali na poplatky,“ uzavřela Zuzana Peštová.

Autor: Jaromír Kulhánek

28.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení