Ten je v Česku trestný teprve od loňského ledna a havlíčkobrodský soud ho řešil už podruhé během jednoho týdne.

David Šimek se obhajoval sám, ale neuspěl. Za nebezpečné pronásledování dostal trest šest měsíců podmínečně odložený na rok a půl. Navíc má přísný zákaz kontaktovat bývalou přítelkyni i její rodiče.

Jedná impulsivně

Soud mu také doporučil vyhledat psychologickou pomoc. Podle znalce totiž trpí poruchou osobnosti a má sklony k impulsivnímu jednání.
„Bránila mi stýkat se s mým synem. I dnes, kdy si ho mohu podle nařízení soudu brát třikrát v týdnu, tak mi to neumožňuje. Nemůže se pak divit, že jsem jí posílal nějaké SMS zprávy,“ reagoval na rozsudek David Šimek, který se proti verdiktu soudu na místě odvolal.

Šimek přiznal, že rodině bývalé přítelkyně posílal vulgární a urážlivé zprávy. Popřel ale, že by jim vyhrožoval smrtí.

Podle zatím nepravomocného rozsudku poslal David Šimek bývalé přítelkyni od loňského dubna do října přes 1200 SMS zpráv, v kterých jí i jejím rodičům vulgárně nadával a vyhrožoval, že jim například unese vnuka, aby věděli, jaké to je, být bez něj.

„Napsala jsem mu, ať toho nechá, že je blázen a maniak, že z něj mám strach, ale on v tom pokračoval a urážel i moje rodiče. Pronásledoval mě i po městě,“ řekla soudu Klára, která měla strach o svůj život i blízkých.

Její otec poznamenal, že ho David Šimek urážel i v zaměstnání. Loni v září se pak dobýval do bytu Kláry, kde už bydlela s jiným mužem. Na místo musela přijet policejní hlídka a situaci uklidnit.

Šimek se hájil také tím, že mu Klára poslala podobný počet zpráv a ve spise chybí jakýkoli důkaz o tom, že by posílal výhružné texty. Přestože David Šimek soudu tvrdil, že už takovýmto způsobem bývalou přítelkyni nekontaktuje, Klára řekla, že to není pravda. Policie si ho znovu předvolala k podání vysvětlení kvůli dalším konfliktům.

Soudkyně Hana Doubková má obavu, aby spory mezi oběma mladými lidmi neměly vliv na vývoj dítěte. Proto navrhla, že by bylo nejlepší, kdyby David Šimek nepřišel do kontaktu s Klárou ani při předávání dítěte do jeho péče. Podle soudkyně by jim v tom měla dělat prostředníka sociální pracovnice.

Brodský soud v úterý udělal tečku za pěti loňskými případy přečinu nebezpečného pronásledování. Čtyři pachatelé byli potrestáni podmínkami, jeden dostal peněžitý trest. Dva případy jsou zatím nepravomocné a bude je ještě posuzovat odvolací soud v Pardubicích. Nezávažnějším ze všech pěti případů byl stalking a znásilnění v jednom.