Vyšetřování příčin šíření ohně však ukázalo ještě jiný rozměr celé události.

Podle všeho se totiž v bytě v osudnou chvíli vařila droga pervitin. „V 15.55 byl na naši tísňovou linku nahlášen požár panelového domu, který vznikl v jednopokojovém bytě. Deset lidí z domu muselo být pro jistotu evakuováno. Pěti jednotkám hasičů, které na místě zasahovaly, se však podařilo vše brzy zlikvidovat,“ konstatovala po zásahu tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová. Dodala, že celková škoda se pohybuje zhruba okolo půl milionu korun.

Již brzy po ohledání místa vyšetřovateli však začalo být jasné, že sporák nebyl zapnutý kvůli přípravě obyčejné večeře. Na místě se totiž našly věci, které se používají k výrobě drogy. Mezi obyvateli okolních domů a bytů tato verze koluje už několik dní a včera ji potvrdila i brodská policejní mluvčí Jana Mazourová. „V prostorách kuchyně byly zjištěny věci, předměty a látky běžně sloužící k výrobě omamných a psychotropních látek,“ konstatovala.

Shoda okolností

Podle rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré tak policisté vlastně shodou okolností narazili na drogové hnízdo přímo v centru města. Konkrétní pachatel však prozatím ještě stále není znám. O tom, že nalezené věci skutečně sloužily k výrobě pervitinu, ale kriminalisté několik dní po požáru zřejmě už vůbec nepochybují.

Svědčí o tom i další posun v celém vyšetřování. „Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání přečinu výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu,“ popsala policejní mluvčí.

Policie však zatím vzhledem ke stále neuzavřenému vyšetřování nesdělila podrobnosti o tom, jakého rozsahu by celý případ mohl dorůst.
Podobné případy nejsou přitom na Vysočině ani na Havlíčkobrodsku vzácností. Například před dvěma lety před okresním soudem stanula šestice lidí, kteří drogu vyráběli v Jitkově a pro léčiva nutná k přípravě pervitinu si jezdili třeba až do Polska.

„V případě odsouzení může konkrétnímu pachateli hrozit trest odnětí svobody až na pět let, peněžitý trest, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty,“ dodala ještě na závěr policejní mluvčí Jana Mazourová.