Dvanáctiletou školačku lákal do svého auta muž v tmavých brýlích. Dívka naštěstí na jeho výzvu nereagovala a utekla domů. K případu došlo počátkem září v havlíčkobrodské Pražské ulici.

"Dcera se vrátila ze školy a šla venčit psa. Když se vracela domů, potkala na schodišti panelového domu, kde bydlíme, neznámého muže. Nevšímal si jí," řekl otec dívky Petr V. a pokračoval: "O chvíli později dcera opět vyšla ven a uvedeného muže si opětovně povšimla. Seděl v autě. Mělo jít o velké tmavé terénní auto s černými skly. Muž sledoval, jak si dcera koupila zmrzlinu a vydala se Pražskou ulicí směrem k centru města. Pak se rozjel za ní," pokračoval otec dívky.

Řidič posléze u dívky přibrzdil, stáhl okénko a začal na ni za jízdy mluvit. „Nerozuměla jsem mu. Zastavil, vystoupil z auta a šel ke mně. Ptal se mě, jestli bych s ním někam nešla na kafe a jestli si k němu nechci přisednout do auta. Řekla jsem, že ne. Měla jsem velký strach, rozplakala jsem se a utekla zpátky domů. Auto pak odjelo pryč,“ popsala událost dívka.

Telefonicky pak kontaktovala rodiče a ti okamžitě linku tísňového volání. Havlíčkobrodská policie Deníku potvrdila, že se uvedeným případem zabývá.
„S ohledem na probíhající vyšetřování ale není možné sdělit žádné další informace,“ řekla policejní mluvčí Monika Pátková.

„Dceru čeká další výslech, tentokrát na kriminální policii. Doma jsme si s ní o všem otevřeně promluvili a řekli jí, že postupovala správně,“ poznamenal Petr V.

Podobné případy obtěžování dětí se v minulých měsících objevily po celé Vysočině. Neznámí muži obtěžovali školáky nejčastěji na Jihlavsku. Devianti se několikrát objevili například v Lukách nad Jihlavou.

Vylekané děti pokaždé policii vypověděly, že u nich zastavil muž v tmavém autě. Buď se ptal na cestu, nebo je lákal do auta a výjimkou nebylo, že se před dětmi ukájel. Zatím nejvážnější útok se odehrál letos v dubnu v Kamenici u Jihlavy.

Dvě dívky tehdy prchaly před polonahým mužem, který vystoupil z auta a začal je pronásledovat. Jedna z dívek se zranila při snaze přeskočit plot. O pár dní později neznámý muž obtěžoval další školačku v Kamenici. Podle svědků měl na sobě pouze tričko a kuklu na hlavě. Devianta vyrušil přijíždějící traktor, který se do obce blížil od Třebíče.

Jenže pak policie přišla nato, že si děti některé případy obtěžování vymyslely a jihlavští kriminalisté od května odmítají nové případy obtěžování zveřejňovat i komentovat. Jejich postoj se nijak nezměnil. „K novým případům, které souvisejí s obtěžováním dětí, se nebudeme vyjadřovat,“ konstatovala včera jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Pachatel či pachatelé policistům zatím unikají. Podobné devianty se snaží odhalit policisté i na Třebíčsku. Podařilo se jim sice dopadnout člověka, který se na veřejnosti ukájel, ale ten nemá nic společného s útoky na děti u škol a v okrajových částech obcí.

Roman Martínek, Jaromír Kulhánek