Policie ČR ho obvinila z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele, zpronevěra, podvod, zneužití pravomoci úřední osoby a úvěrový podvod.

Šetření zahájili policisté na základě trestního oznámení, které 29. listopadu loňského roku podal na bývalé vedení obce nově zvolený starosta, Leoš Bláha.

Kontrola účetnictví poukázala na chyby

„Rozsah obvinění bývalého starosty mě nepřekvapuje,” sdělil včera Deníku Bláha. „Při kontrole účetních dokladů a hospodaření obce po nástupu do funkce jsem zjistil celou řadu pochybení,” dodal. Poslední kapkou bylo údajně zfalšované kolaudační rozhodnutí ke sportovnímu a sociálnímu zázemí u fotbalového hřiště, které vyústilo až v trestní oznámení na bývalé vedení obce.

Bývalý starosta Lipnice, Ladislav Horký, ve svém písemném vyjádření pro redakci Deníku, píše: „Snažil jsem se z Lipnice vytvořit místo, které návštěvníky jak z blízkého či dalekého nejen okolí osloví charizmatem, které má bezesporu již mnoho staletí, ale také postupně systematicky zvyšovat počet nových obyvatel. … Snažil jsem se pro místní obyvatele zajistit obvyklý standard bydlení a služeb, které přísluší obcím, či městům. … Jsem viněn. Pravda. Musím se hájit. Budu se hájit. Stojí za mnou práce, která je a vždycky bude na Lipnici vidět.”

Zastupitelé Lipnice nad Sázavou na svém posledním zasedání, které se konalo ve čtvrtek 6. října, pověřili starostu Leoše Bláhu vyčíslením škod způsobených obci v souvislosti s hospodářskou kriminalitou v rámci sděleného obvinění.

„Vyčíslení škod bude velmi složité a bude to nějaký čas trvat,“ připustil včera Bláha. „Musím úzce spolupracovat s právním zástupcem obce a s policejními vyšetřovateli, neboť něco bude řešeno v rámci trestně–právního řízení a něco pak bude muset být řešeno v samostatném občansko–právním sporu. Konkrétní částku si v této fázi netroufám odhadovat,“ řekl Bláha.

Výše škod bude také záležet na výsledcích kontrol finačního úřadu, které se týkají čerpání státních dotací a hospodaření obce. „Bude to běh na dlouhou trať, kontroly jsou náročné,“ uzavřel starosta Lipnice nad Sázavou Leoš Bláha.

Bývalý lipnický starosta však není jediným obviněným v tomto spletitém případu. Čtěte zítra v Havlíčkobrodském deníku.