Od havlíčkobrodského okresního soudu už dříve Šimek dostal podmíněný trest v délce šesti měsíců. Muž se ale proti verdiktu odvolal k vyšší instanci, kde se svou žádostí uspěl. Krajský soud tak v plném rozsahu rozsudek zrušil a celou věc vrátil k novému zhodnocení do Havlíčkova Brodu.

Pardubický soudce David Čejka totiž připustil, že při předchozím projednávání mohly vzniknout pochybnosti o nezaujatosti odborného posudku. Havlíčkobrodská soudkyně Naděžda Dvořáková totiž podle krajského soudu mohla ovlivňovat znalce z oboru psychiatrie Petra Hromadu. Dvořáková sice stalking nesoudila, ale je tetou Kláry N. Soudkyně dříve přiznala, že Hromadovi volala, ale ne kvůli ovlivňování, ale protože měla obavu z fyzického napadení.

Dítě je stěžejní

Ve svém odůvodnění také dále krajský soud upozornil na fakt, že v celém případu je stěžejním problémem spor o dítě. „Přiznávám, že jsem ji urážel. Ale všechno to vzniká kvůli tomu, že jsem se dlouhou dobu nemohl stýkat se svým malým synem, který mě ani nepoznává. Pokud však u našich setkání není nikdo jiný, dokážeme se o našem dítěti bavit v klidu. S celou svojí rodinou se ale snaží mě o syna připravit. A v dnešní situaci se jí to daří,“ uvedl ve čtvrtek obžalovaný.

Bývalý voják z povolání poslal expartnerce 1 250 výhružných a vulgárních SMS zpráv. Klára N. mu jich poslala 1 166. „Napsala jsem mu, ať toho nechá, že je blázen a maniak, že z něj mám strach. On v tom pokračoval a urážel i moje rodiče. Pronásledoval mě i po městě,“ řekla už dříve před soudem Klára N.

Její otec se nechal před časem slyšet, že ho David Šimek urážel i v zaměstnání. Klára N. podala nedávno na Davida Šimka další trestní oznámení.

Ten přiznává, že se ve zprávách vyjadřoval vulgárně, ale popírá vyhrožování smrtí, které je mu také připisováno a před soudem včera položil i obecnou otázku, jak lze vlastně stalking definovat. „Vždyť jsem nenapsal o moc zpráv více než ona. Šlo prostě o normální komunikaci,” přemýšlel nahlas obžalovaný.

Hájil se sám

I ve čtvrtek dopoledne se David Šimek, kterého musela soudkyně Hana Doubková několikrát usměrňovat i poučovat o procesních záležitostech, hájil sám. V soudní síni tak nastala i situace, kdy jako obhájce sebe sama pokládal otázky své bývalé přítelkyni Kláře N.
Ta se nedávno odstěhovala za svým novým přítelem do Třešťě na Jihlavsku.

„Nechtěla jsem přicházet do styku s Davidem. Odstěhovala jsem se hlavně kvůli němu. Nechtěla jsem ho raději potkávat, “ uvedla v soudní síni mladá žena. I to ale obviněný zpochybnil. Ten zároveň včera přiznal, že psal textové zprávy i dvěma druhům Kláry N.

„V podstatě jsem jim říkal, že to jsou paraziti,“ přiblížil Šimek svoji komunikaci s některými svědky a svojí bývalou přítelkyní s tím, že padaly i urážky hrubšího zrna, Šimek, ten má podle vyjádření soudní znalkyně Dany Hrstkové silně negativní vztah k autoritám a trpí pocitem křivdy. Ve čtvrtek však definitivní rozsudek nepadl.

Přestože byla vyslechnuta takřka desítka svědků, tak bude dokazování probíhat ještě nadále. Kromě jiného budou zřejmě čteny i některé jednotlivé SMS zprávy a předvolána bude s největší pravděpodobností i soudkyně Naděžda Dvořáková. Kdy, však jisté není, jednání bylo odloženo zatím na neurčito.

Jakub Janáček, Roman Martínek