Jihlavští policisté jsou v objasňování znásilnění žen stoprocentně úspěšní. Loni se jim podařilo vyřešit všech osm případů. Letos zatím vyšetřují stejný počet. Šest případů už se jim podařilo objasnit, další dvě události prověřují.

„Bohužel v některých případech, a není to v malém množství, žena znásilnění vůbec neoznámí. Pachatel v takové situaci zjistí, že mu spáchání trestného činu lehce prošlo, a může své jednání velmi rychle zopakovat,“ upozornila jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Jenže čas od času se objeví i ženy, které si znásilnění vymyslí. To je případ mladistvé dívky z Jihlavska, která letos nařkla ze znásilnění svého přítele, s nímž se za dramatických okolností rozcházela. „Mladík dal občas dívce facku. Ona se mu chtěla nějak pomstít, proto oznámila, že ji znásilnil. Později ale vyšlo najevo, že si to vymyslela. To, že by ho udala jen kvůli fackám, se jí zdálo málo a na obvinění by to nestačilo, tak si to chtěla pojistit vymyšleným znásilněním,“ vysvětlil pohnutky mladistvé dívky jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Vyšetřování se okamžitě otočilo proti mladé ženě, která byla obviněna z křivého obvinění a skončila před soudem. Soud sice v jejím případě upustil od potrestání, ale jen pod podmínkou, že bude půl roku „sekat” dobrotu.

Událost řešili i na detektoru lži

Jihlavský soud před pár dny řešil neobvyklou kauzu, kdy musel zprostit obžaloby dva muže podezřelé ze znásilnění devatenáctileté dívky z Jihlavy. Případ je neobvyklý tím, jak dívka přistupovala k objasňování případu. Loni v červenci podala na policii trestní oznámení, že se ji dva muži pokusili znásilnit, když ji vtáhli do auta a s nožem v ruce ji nutili k orálnímu sexu. Ona se bránila, a tak ji násilníci vyhodili, aniž by ji znásilnili. Taková je verze dívky. Jenomže pak už nikdy nechtěla svou výpověď zopakovat.

„Tvrdila, že má psychický problém o tom znovu mluvit. Pokusili jsem se ji několikrát vyslechnout i za přítomnosti psychologa, ale vždy, když došla na citlivé místo, tak řekla, že o tom mluvit nebude,“ poznamenal státní zástupce Ivo Novák. Tomu nezbylo nic jiného, než stíhání podezřelých zastavit. Nadřízení jej však upozornili, že to může udělat jen soud, a tak podal obžalobu, přestože mu chyběla právně použitelná výpověď údajně znásilněné dívky.

„Snažil jsem se jí vysvětlit, že bez její výpovědi není možné podezřelé odsoudit. Ona slíbila, že tedy popíše, jak se to stalo. Nakonec ale odmítla přijít i k soudu,“ uvedl Ivo Novák.

Ten je přesvědčen, že k nějakému druhu násilí mezi oběma podezřelými a dívkou došlo. Dívka měla na těle asi dvacet škrábanců od ostrého předmětu a na věcech mladíků našli experti pachové stopy dívky. Analýza oděvů pak odhalila, že je na věcech podezřelých mnoho vláken z oděvu dívky a opačně. „To naznačuje velmi intenzivní a blízký kontakt mezi nimi,“ zhodnotil Novák.

Přesto musel soud muže obviněné z pokusu znásilnění v plném rozsahu zprostit. Důvod? Dívka už nikdy nenašla odvahu o údajném pokusu znásilnění znovu mluvit.

Okolnosti případu jsou ještě mnohem zamotanější. Když policisté přišli do dívčina bytu, zjistili, že je v něm abnormální nepořádek. Dívka jim řekla, že údajně hledala mobilní telefon, aby si zavolala pomoc. Její matka navíc měla říct, že si dívka ráda vymýšlí různé příběhy. Kriminalisté dokonce trojici poslali na detektor lži do Prahy. Závěry jsou opět zajímavé. V klíčových otázkách ohledně znásilnění oba mladíci podle detektoru lhali. Dívka naopak mluvila pravdu. Lhala pouze při otázkách, kde k činu došlo. V autě, nebo v bytě? To už se nikdo nedozví. V každém případě mladíci popřeli, že by se dívku pokusili znásilnit, a proto jsou volní.